Eğitim Dili

Uzun Boylu Akarsuların Genel Özellikleri Nedir?

30.04.2023
0 / 5

Your page rank:

Uzun boylu akarsuların genel özellikleri genellikle coğrafya dersinde karşımıza çıkan sorulardan biri oluyor. Aşağıdakilerden hangisi uzun boylu akarsuların özelliklerinden biridir? Aşağıdakilerden hangisi uzun boylu akarsuların genel özellikleri arasında yer almaz? Bu gibi soruların yanıtlarını öğrenin.

Uzun Boylu Akarsuların Genel Özellikleri

 • Uzun boylu akarsular adından da anlaşılacağı gibi oldukça uzun bir mesafeye kadar uzanan akarsulardır. Bazen uzunlukları binlerce kilometreye kadar ulaşabilmektedir. 
 • Uzun boylu akarsular genellikle kaynağını dağlardan alırlar. Akarsular sularını bir araya getirerek büyük nehirler oluştururlar.
 • Uzun boylu akarsuların akış hızları fazladır. Kendilerine has bir akış özelliğine sahiptirler.
 • Bu akarsuların debisi oldukça yüksektir. Belirli zamanda taşıdıkları su miktarı fazladır.
 • Uzun boylu akarsular büyük drenaj havzalarına sahiptir ve bu nedenle, birçok küçük nehrin birleşmesiyle oluşurlar.
 • Uzun boylu akarsuların olduğu bölgeler tarihi bakımından çok değerli olmuştur. En önemli uygarlıklar su ihtiyaçlarını karşılamak ve tarım yapmak amacıyla bu akarsuların kıyılarını yerleşim yerleri olarak seçmişlerdir.
 • Uzun boylu akarsular ekolojik dengeye büyük katkı sağlar. Akarsuların uzun olması birçok canlı türünün burada yaşamasına olanak sağlar. Bugün bile birçok canlının yaşam kaynağı halindedir.
 • Uzun boylu akarsular sadece su taşımazlar. Aynı zamanda çeşitli malzemeleri de taşırlar. Bu malzemeler ise toprak, kum, çakıl ve hatta kayalardır.
 • Kullanım alanları bakımından uzun boylu akarsular çok verimlidir. Uzun boylu akarsuların genel özellikleri arasında en önemlisi sulama, hidroelektrik enerji üretimi, ulaşım ve turizm gibi alanlar yer alır.
 • Uzun boylu akarsuların bulunduğu bölgelerde iklimde değişiklikler meydana gelir. Özellikle tropikal bölgelerde bulunan akarsular yoğun yağışlara neden olur. Yoğun yağışlar nedeniyle bölgede seller ve taşkınlarda ortaya çıkabilir.
 • Uzun boylu akarsular aktıkları yatakları sürekli aşındırdıkları için erozyona yol açabilirler. Erozyonun meydana gelmesiyle birlikte, nehirlerin şekli ve doğal ortamı değişebilir.
 • İnsanların faaliyetleri, uzun boylu akarsuların ekolojisini ve sağlığını tehdit etmektedir. Kirlilik, barajlar ve nehirlerin doğal akışının engellenmesi gibi durumlar bu akarsulara zarar vermektedir.

Uzun Boylu Akarsuları Genel Özellikleri Sorusu

Aşağıdakilerden hangisi boyları uzun akarsuların genel özellikleri arasında yer alır?

A) Debileri düşüktür. (yanlış)
B) Elektrik üretmeye uygun değildir. (yanlış)
C) İklime etkileri yoktur. (yanlış)
D) Çeşitli iklim bölgelerinden geçerler. (doğru)

Uzun boylu akarsuların uzunluğu binlerce kilometreyi bulabildiği için farklı bölgelerden geçebilir. Farklı bölgelerde yaşanan iklimlerinde farklı olması sebebiyle çeşitli iklimlerde uzun boylu akarsuları görmek mümkündür.

Türkiye’de Akarsuların Boyları Uzun Mudur?

Türkiye doğal kaynaklar bakımından zengin bir ülkedir. Birçok uzun akarsuya sahiptir. Fırat ve Dicle nehirleri Türkiye’nin en uzun akarsularıdır. Diğer taraftan Kızılırmak, Yeşilırmak, Sakarya, Büyük Menderes ve Gediz gibi akarsularında uzun boyları vardır. Marmara Denizi’ne dökülen akarsular genellikle kısadır.

Uzun boylu akarsuların genel özelliklerini öğrendiniz. Eğer bu konuyla ilgili bir soru karşınıza çıkarsa mutlaka yorum kısmından bizlere yazın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.