Eğitim Dili

TYT Nedir? Temel Yeterlilik Testi Hakkında Bilgi

30.03.2020
0 / 5

Your page rank:

TYT nedir? yani Temel Yeterlilik Testi hakkında bu yazımızda geniş bilgiler vereceğiz. TYT YKS sınavı içerisinde bulunan ilk oturum sınavıdır. Açılımı da Temel Yeterlilik Testi şeklindedir.

TYT Nedir?

Üniversite sınavına girecek öğrenciler TYT kavramını sıklıkla duyacaklar ilk defa duyanlar TYT Nedir? Gibi temel aramalar yapıyorlar. TYT yani Temel Yeterlilik Testi YKS sınavının ilk aşamasıdır. Üniversiteye hazırlanan adaylar öncelikle TYT sınavına gireceklerdir, bu sınav tüm adaylar için zorunludur. Her adayın önce bu sınava girmesi gereklidir.

TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavına giren adaylar diğer sınav türleri olan AYT (Alan Yeterlilik Testi) ve YDT (Yabancı Dil sınavı) katılabilmek için TYT sınavından en az 150 puan almaları gerekir. 150 puan alamayan adaylar AYT ve YDT sınavlarına girmeye hak kazanamazlar.

YKS’nin ilk oturumu olan TYT’nin sınava olan etkisi %40’tır. 

TYT bir baraj sınavıdır. Yani diğer sınavlara girmeniz için ön koşul olduğu için 150 puan barajını kesinlikle geçmelisiniz.

TYT Barajını Geçmek İçin Kaç Puan Almalı? Kaç Net Yapmalıyım?

TYT Nedir? Başlığında diğer sınavlar olan AYT ve YDT girebilmek için TYT sınavından barajı geçmelisiniz demiştik, evet bunun için 150 puan ve üstünü almalısınız. Bunun için yapmanız gerekenleri aşağıda liste halinde yazdık.

 • Eğer TYT puanınızın hesaplanmasını istiyorsanız Türkçe yada Matematik testlerinden birinden 0.5 net yapmalısınız.
 • Aynı kural AYT sınavında da geçerlidir. AYT sınavından bulunan aynı derslerden de en az 0.5 net yapmalısınız.

Not: Yukarıda yer alan şartlar yerine gelmediğinde TYT ve AYT puanlarınız hesaplanmaz.

Bunu örnek vererek açıklayacak olursak, üniversite sınavına giren birisi TYT sınavında Türkçe dersinde 2 net ve Matematik dersinde  net yaparsa TYT puanı hesaplanabilir. Türkçe dersinde 0.5 net yapıp, matematikten de -1 net yapsa bile bu puan yine hesaplanır. Ancak TYT’de bulunan Türkçe ve Matematik derslerinden hiçbirini doğru yapamayıp 0 net yaparsa TYT puanı hesaplanamaz.

TYT Hangi Derslerden Oluşmaktadır?

TYT Nedir? Hangi Dersler vardır? Bunları öğrenmek için okumaya devam edin!

 • Türkçe – 40 soru
 • Temel Matematik  – 40 soru
 • Fizik – 7 soru
 • Kimya – 7 soru
 • Biyoloji – 6 soru
 • Tarih – 5 soru
 • Coğrafya – 5 soru
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi – 5 soru
 • Felsefe Grubu – 5 soru

TYT toplam soru sayısı: 120 soru

TYT Sınav süresi: 135 dakika

TYT’de Hangi Konular Çıkacaktır?

TYT sınavı YKS’nin ilk aşaması olduğu için daha çok mantık ve olduğunu anlama soruları çıkıyor. AYT sınavına göre kapsamlı bir konusu yok ancak sınavı %40 oranında etkilediği için önemli bir sınavdır. TYT’de Lise dönemlerinde görülen konular sorularda karşımıza geliyor. Bir sonraki yazımızda TYT Dersleri ve konuları hakkında bilgiler vereceğiz. O linkten hangi ders konularından çıkacağını net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

TYT Puan Türü Ne İşe Yarar?

Eğer 2 yıllık bir ön lisans bölümü hedefliyorsanız TYT puanı bunun için yeterlidir. amış olduğunuz TYT puan türüyle 2 yıllık ön lisans bölümlerine başvuru yapabilirsiniz. Eğer 4 yıllık bir bölüm hedefliyorsanız bunun için AYT sınavına girmelisiniz.

 • 2 Yıllık Ön Lisans Bölümleri TYT puan türüyle alınıyor.
 • 4 Yıllık Lisans Bölümleri AYT puan türüyle alıyor.

Bu yazımızda TYT nedir? Sorusunun cevabını verdik. TYT Hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıda bulunan yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.