Eğitim Dili

Trablusgarp Savaşı Kısaca

14.11.2018

Trablusgarp Savaşı kısaca, maddeler halinde, neden ve sonuçları, nerede oldu, önemi, konu anlatımı gibi detayları öğrenebilirsiniz.

0 / 5

Your page rank:

Trablusgarp Savaşı Kısaca, maddeler halinde bu yazımızda yer alacaktır. Özet şeklinde yer alacağı için yazı kısa olacaktır.

Trablusgarp Savaşı Kısaca

Trablusgarp Savaşı 1911-1912 tarihleri arasında Osmanlı Devleti ile İtalya arasında yapılmıştır. Savaşın oluşmasında en büyük neden İtalya’nın hammadde ve pazar arayışıdır.

Trablusgarp savaşının nedenleri:

Nedenlerini kısaca maddeler halinde aşağıda paylaştık.

  • İtalya’nın hammadde ve pazar arayışı
  • İtalya’nın Osmanlı Devleti’nin güçsüz olduğunu bilmesi
  • Trablusgarp bölgesinin İtalya’ya yakın olması
  • İtalya’nın Afrika’da sömürge kurmak istemesi

Savaş Nasıl oldu?

İtalya, Trablusgarp’a saldırmaya başladı ancak Osmanlı Devleti o dönem zayıf bir ülkeydi. Gönüllü subaylardan olan Mustafa Kemal, Enver Bey gizlice bölgeye giderek halkı örgütledi ve Derne, Tobruk ve Bingazi’de önemli başarılar kazandı. Mustafa Kemal ilk askeri başarısı olan Trablusgarp’a  ”Şerif”  takma adıyla gitmiştir.

Her ne kadar Osmanlı Devleti ilk başlarda bu savaşta başarılı olsa da, o dönem Karadağ devletinin Osmanlıya saldırmasıyla Balkan Savaşları başlamıştır. Bunun üzerine Osmanlı Devleti ile İtalya arasında Uşi Antlaşması (15 Ekim 1921) yapılmıştır. Uşi Antlaşmasıyla Trablusgarp ve Bingazi İtalya’ya verildi. On İki Ada ise Osmanlı Devleti’ne bırakıldı, ancak On İki Ada daha sonra Balkan savaşlarının bitimine kadar İtalya’ya geçici bir süreliğine verilmiştir. Ayrıca Uşi antlaşmasıyla yerel halk dini açıdan Osmanlı Devleti’ne bağlı olacaktı. Trablusgarp’a ait borçlarda İtalya tarafından ödenecekti.

Trablusgarp Savaşı Kısaca Önemi: Uşi Antlaşması sonucunda Osmanlı Devleti Kuzey Afrika’daki son toprağı olan Trablusgarp’ı (Libya) kaybetmiştir.

Trablusgarp savaşı nerede oldu?

Trablusgarp Savaşı sadece Trablusgarp bölgesinde değil, aynı zamanda Adriyatik Denizi, Ege Adaları, Çanakkale Boğazı ve Kızıldenizgibi çeşitli bölgelerde de sürmüştür.

Trablusgarp Savaşı’nda ilk defa uçaklar savaş aracı olarak kullanılmış ve uçaklarda bildiriler dağıtılmıştır. Mustafa Kemal’in ilk savaş deneyimi burada olmuş ve binbaşı rütbesine kadar ulaşmıştır.

Trablusgarp Savaşı kısaca bu yazımızda yer aldı. Osmanlı Devleti ile İtalya arasında olan bu savaş kimi kaynaklarda Türk – İtalya savaşı olarak da kabul edilmiştir. Maddeler halinde yer alan bu yazımızda anlamadığınız konular varsa aşağıda bulunan yorum kısmına bunlar yazabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. BİR delininGÜNlüĞü dedi ki:

    çok güzel ve açıklayıcı anlatmışsınız çokk teşekkürler sınava hazırlanırken çok yardımcı oldu.

  2. Yusuf dedi ki:

    Hocam uşi(Ouchy) ant. 1912 de imzalanmıştır.Klavye hatasından dolayı yanlış yazmışsınız sanırım

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.