Eğitim Dili

Thomas Edison Hayatı

01.01.2020

Thomas Edison Hayatı uzun, thomas edison hayatı kısaca, thomas edison icatları, thomas edison icatları, edisonun hayatı ve buluşları, thomas edison ödüller gibi bütün detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

0 / 5

Your page rank:

Thomason Edison Hayatı | Çocukluğu

Thomas Alva Edison 11 Şubat 1987 tarihinde Milano şehrinin Ohio kasabasında doğdu. Samuel ve Nancy çiftinin yedinci ve son çocuğudur. Edion 7 yaşındayken Amerika’nın Michigan kentine bağlı olan Port Horon ilçesine taşındı. Edison 16 yaşına kadar bu ilçede yaşadı. Edison küçüklüğünde çok iyi bir eğitim almadı ve az bir zaman diliminde okula gitti. Annesi Edison’a okuma yazma ve aritmetik matematik öğretti. Edison çok meraklı ve hareketli bir çocuktu. Kendini sürekli geliştirdi ve hızlı bir şekilde okuma yazmayı öğrendi. Kişisel gelişime çok önem veriyordu.

Edison çalışma hayatına çok erken yaşta atıldı. 13 yaşında bir gazeteci olarak işe başladı. Yerel demir yollarında şeker ve gazete sattı. Boş zamanlarında bilimsel ve teknik kitaplar okuyordu. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyordu ve telgrafın nasıl çalıştığını öğrenme imkanı buldu ve bir telgrafçı olarak çalışacak kadar telgraf hakkında her şeyi öğrendi.

Çalışma Hayatı

Thomas Edison Hayatı | Çocukluğu

Thomas Edison Hayatı | Çocukluğu

Telgrafın gelişmesi ve yayılması iletişim dalında ilk adımdı ve telgraf sanayisi 19. yüzyılın ikinci yarısında hızla genişledi. Bu hızlı büyüme Edison’a ve diğer insanlara seyahat etme, yeni ülkeler görmeyi ve deneyim kazanma şansı verdi. Edison 1868’de Boston şehrine gelmeden önce Amerika birleşik Devletleri içerisinde bulunan birçok şehirde çalıştı. Zamanla Edison telgrafçılık mesleğinden mucitliğe doğru ilerlemiş ve ilk patentini elektrikli bir oy kaydedici yaparak aldı ancak bu durum bir ticari başarısızlıktı. Edison halkın istek ve ihtiyaçlarını karşılayacak bir şey icat etmek istiyordu.

Edison 1869’de New York’a taşındı. Telgraf ile ilgili icatlar üzerinde çalışmaya devam etti. Çalışmaları sonuç veren Edison’un ilk başarılı buluşu ”Evrensel Stok Yazıcısı” adını verdiği gelişmiş hisse senedini geliştirdi. Bu gibi bazı buluşları nedeniyle Edison’a 40.000 dolar ödendi. Edison bu parayla kendisine 1871 yılında New Jersey’de küçük bir laboratuvar ve üretim tesisi kurmuştur. Gelecek 5 yıl boyunca Edison, Newark’ta telgrafın hızını ve verimliliğini büyük ölçüde artıran cihazlar icat etmek ve üretmek için çalıştı. Ayrıca bu 5 yıl içinde Mary Stilwell ile evlenmiştir.

1876’da Edison, tüm üretim ve laboratuvar merkezini sattı. Ardından ailesini ve asistan personelini de yanına alarak New York’un 25 mil güneybatısındaki küçük Menlo Park köyüne taşındı. Edison bu küçük köye herhangi bir buluş üstünde çalışmak amacıyla tüm gerekli ekipmanları içeren yeni bir tesis kurdu. Bu araştırma ve geliştirme laboratuvarı her yerde türünün ilk örneğiydi; daha sonra bu tesis Bell Laboratories gibi modern tesisler için örnek oldu. Bu tesis de Edison’un en büyük buluşu olarak da kabul edilir. Bu tesis sayesinde Edison dünyayı değiştirmeyi başarmıştır.

İcatları

Edison tarafından Menlo Park’ta geliştirilen ilk harika buluş, kalay folyo fonografıydı. Ses kaydı ve yeniden bir ses üretebilen ilk buluş büyük bir sansayon oluşturdu ve Edison’a ulusarası ün kazandırdı. Edison bu ilk harika buluşu sayesinde farklı ülkeleri gezdi ve 1878’de ABD Başkanı Rutherford B. Hayes tarafından Beyaz Saray’a davet edildi.

Edison daha sonra elektrik ile çalışan bir ışık geliştirmek için çalışmalara başladı. Elektrik ile çalışan ışık fikri yeni bir fikir değildi, daha önce birkça kişi üzerinde çalışmış ve elektrik aydınlatma araçalrı geliştirmişlerdir. Ancak o zamana kadar evlerde kolaylıkla kullanılabilecek bir ışık ne yazık ki icat edilmemişti. Edison bunun farkındaydı ve pratik, güvenilir ve ekonomik bir aydınlatma üzerinde çalışmaya gayret etti. Bir buçuk yıl boyunca çalışmaları sonuç vermeye başladı ve icat ettiği  karbonize dikiş ipliği filamanlı bir akkor lamba on üç buçuk saat boyunca yandı. Edison’un icat ettiği akkor aydınlatma sistemi Aralık 1879 yılında halka tanıtıldı.

Edsion’un bu icatı tün dünyada hızla yayıldı ve Edison böylelikle tanındı ve çok paralar kazandı. Edison 1889 yılında General Electric şirketini kurdu. Edison kurduğu şirketinde asla kendi ismini kullanmadı. Kurmuş olduğu şirketle de çok ilgilenmiyordu. Akkor aydınlanma sanayisini geliştirmek için büyük bir sermaye gerekiyordu ve bu yüzden Edison 1892 tarihinde önde gelen rakibi olan Thompson- Houston ile iş birliğine giderek Edison ismini kullanmayıp, General Eleckic adlı şirketi kurmuş oldu.

Çok başarılı bir şekilde ilerleyen Edison 1884 yılında karısı Mary’in ölümü ile adeta yıkıldı ve üzüntüsünden kendisini çalışma ortamına veremedi. Mary’in ölümü Edison’u çok etkilemişti. Edison 3 çocuğu ile birlikte New York’ta yaşıyordu. Bir yıl sonra, New England’daki bir arkadaşını ziyarete giden Edison, Mina Miller ile tanıştı ve ona aşık oldu. Çift Şubat 1886 tarihinde evlendi. Edison evlendikten hemen bir süre sonra Glenmont adında bir mülk satın alarak News Jersey’e taşındı. Thomas Edison ölümüne kadar burada eşi Mina ile beraber yaşadı.

Tesis ve Şirket Kurması

Edison West Orange’a taşındığında, New Jersey yakınlarındaki Harrison’daki elektrikli lamba fabrikasındaki geçici tesislerde deneysel çalışmalar yapıyordu. Evliliğinden bir kaç ay sonra Edison, evini yakınlarına yeni bir üretim ve araştırma tesisi kurmaya karar verdi. Artık Edison en iti donanımlı ve en iyi ekipmanlara sahip bir tesisin varlığına sahipti. Kasım 1887 yılında 5 katlı bir araştırma tesisi kurdu. Üç katlı bir ana laboratuvar binası bir enerji santrali, makine atölyeleri, stok odaları, deney odaları ve büyük bir kütüphane içeriyordu. Ana binaya dik olarak inşa edilen dört küçük tek katlı binada fizik laboratuvarı, kimya laboratuarı, metalurji laboratuarı, desen dükkanı ve kimyasal depolama bulunuyordu. Tesisin büyük olması Edison’a çok büyük yardımcı oluyordu ve Edison birden fazla proje üzerinde çalışabiliyordu. Edison değişen zamana uygun bir şekilde tesisi yeniliyordu. Yıllar geçtikçe laboratuvar çevresinde Edison buluşlarını üretecek fabrikalar açılmaya başlandı. Tüm laboratuvar ve fabrika kompleksi sonunda yirmi dönümden fazla alanı kapladı ve Birinci Dünya Savaşı (1914-1918) sırasında 10.000 kişi bu bölgede iş imkanı buldu.

1911’de Thomas Edison, West Orange’da geniş bir endüstriyel tesis kurmuştu. Orijinal laboratuvarın etrafında yıllar boyunca çok sayıda fabrika inşa edilmiş ve tüm kompleksin personeli binlere ulaşmıştı. Operasyonları daha iyi yönetmek için Edison, buluşlarını yapmaya başladığı tüm şirketleri Thomas A. Edison Incorporated ile bir araya getirdi; Edison başkan oldu.

Son Yılları

1928 yılında ABD Kongresi Edison’a özel olarak bir madalya verdi. 929’da ulus akkor ışığın altın yıldönümünü kutladı. Kutlama, Ford’un Menlo Park Laboratuvarı’nın tam bir restorasyonunu içeren yeni Amerikan tarih müzesi olan Greenfield Village’da Henry Ford tarafından verilen Edison’u onurlandıran bir ziyafetle sona erdi. Katılımcılar arasında Başkan Herbert Hoover ve önde gelen Amerikalı bilim adamları ve mucitler vardı.

Edison’un hayatının son deneysel çalışması, 1920’lerin sonlarında Edison’un iyi arkadaşları Henry Ford ve Harvey Firestone’un isteği üzerine yapıldı. Edison’dan otomobil lastiklerinde kullanmak için alternatif bir kauçuk kaynağı bulmasını istediler. O zamana kadar lastikler için kullanılan doğal kauçuk, Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişmeyen kauçuk ağacından yapılıyordu. am kauçuğun ithal edilmesi gerekiyordu ve giderek daha pahalı hale geliyordu. Geleneksel enerjisi ve titizliği ile Edison, uygun bir ikame bulmak için binlerce farklı bitkiyi test etti ve sonunda mümkün olacak kadar kauçuk üretebilecek bir tür olan altın başağı buldu. Edison ölümüne kadar bunun üzerinde çalışmıştır.

Ölümü

Yaşamının son iki yılı boyunca Edison giderek daha kötü durumda idi. Edison laboratuvardan daha çok zaman geçirdi, bunun yerine Glenmont’ta çalıştı. Fort Myers, Florida’daki aile tatil evine yapılan yolculuklar uzadı. Edison seksen yaşını geçmiş ve çeşitli rahatsızlıklardan muzdaripti. Ağustos 1931’de Edison Glenmont’ta çöktü. Esasen bu noktadan evine bağlanan Edison, 18 Ekim 1931’de saat 03:21’te hayatını kaybetti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. durşin dedi ki:

    teşekkürler 🙂

  2. durşin dedi ki:

    muhteşem teşekkür ederim 🙂

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.