Eğitim Dili

Şekerci Ökkeş Hangi Cephede Savaşmıştır

09.11.2021
0 / 5

Your page rank:

Şekerci ökkeş hangi cephede savaşmıştır  sorusu karşınıza çıktıysa bu yazımızda detaylı şekilde cevabını bulacaksınız. Şekerci Ökkeş bir çocuk kahramandır. Kurtuluş Savaşı yıllarında gösterdiği kahramanlıklarla ön plana çıkmış ve tanınmıştır. Güney Cephesi’nde gösterdiği başarılarla çocuk yaşında büyük işler başarmıştır. İman dolu göğsünü düşmana siper etmiş ve vatana olan sevgisini göstermiştir.

Yaşının küçük olduğuna bakmayın onun vatan aşkı çok büyüktü. Vatan uğruna şehit olmayı göze almıştı. Ökkeş adında iyilik sever kahraman çocuktu.

Şekerci Ökkeş Hangi Cephede Savaşmıştır

Şekerci Ökkeş Maraş’ta yaşıyordu. Şeker satarak ailesine katkı da bulunuyordu, bundan dolayı adı Şekerci Ökkeş olmuştu. Vatana olan sevgisi hep büyüktü ve bu uğurda canından bile vazgeçmişti. Kurtuluş Savaşı yıllarında Fransızlar Güney Cephesi’nden saldırmaya başlamıştı. Fransızların Maraş’a kadar ilerlemesiyle birlikte Şekerci Ökkeş cepheye gitmeye karar verdi.

Şekerci Ökkeş’in Annesi ona ” Oğlum yaşın küçük seni orada vururlar” dedi.

Şekerci Ökkeş annesine dönerek ” Annecim yaşımın küçük olmasına bakma, benim imanım çok büyük düşman topraklarımıza saldırırken nasıl cepheye gitmeyim. Vatan uğruna şehit olacağım. Düşmanı topraklarımızdan atacağım.”  dedi.

Şekerci Ökkeş Maraş savunmasında önemli rol oynayan çocuk kahramanlarında biriydi. Maraş cephesinde savaşmıştır. 

Şekerci Ökkeş’in Hayatı

Şekerci Ökkeş Milli Mücadele yıllarında Maraş bölgesinde yaşıyordu. Şeker satarak ailesine destek oluyordu. Vatan sevgisiyle Fransızlara karşı mücadele de önemli rol oynamıştır. Milli Mücadele’nin kazanılmasına şahit olan çocuk kahramanlarından biriydi.

Milli Mücadele sonrasında Akıncı Müfrezelerinde müzelerinde çalışmaya başladı. Şam bölgesinde yapılan savaşlara da katılmış ve önemli görevlerde bulunmuştur. Çocuk Kahraman Şekerci Ökkeş 16 yaşında hayatını kaybetmiştir. Şekerci Ökkeş Hangi Cephede Savaşmıştır? Sorusuna Güney Cephesi Maraş bölgesi diye net bir cevap verebiliriz. Şekerci Ökkeş Fransızlara karşı savaşta önemli rol oynadı.

Gördesli makbule hangi cephelerde mücadele ettiğini yazınız

Milli Mücadele yıllarında çocuk kahramanların yanında kahraman kadınlarımızda savaşın kazanılmasına katkıda bulunmuştur. Türk insanı bağımsızlık yolunda inanç ve gayretini hiç kaybetmemiş ve düşmana karşı topyekun savaşmıştır. Türk kadını cesaretinden ve vatan sevgisinden hiç ödün vermemiş ve düşmana karşı kendisini siper etmiştir.

Kahraman Türk kadınlarından biri de Gördesli Makbule’dir. Yunanlıların İzmir’i İşgali yıllarında Türk ordusuna yardım etmiş ve Batı Cephesinde mücadele etmiştir. Türk ordusuyla beraber Garp Cephesinde büyük başarılara imza atmıştır.

Bombacı Ahmet hangi cephede savaşmıştır

Milli Mücadele’nin en şiddetli yıllarında bile korkmadan kaleye erzak getiren çocuk kahramanlarından biri olan Bombacı Ahmet’in savaştığı cephe bilinmiyor. Ancak göstermiş olduğu başarılarla ön plana çıkmış ve kalede bulunan askerlerimize mühimmat ve erzak taşıdı. Göstermiş olduğu başarılardan dolayı Ankara’ya davet edildi. Asıl adı Etlioğlu Ahmet Duran olan Bombacı Ahmet’e Gazi Mustafa Kemal madalya takmıştır.

Bombacı Ahmet 17 yaşında hayatını kaybetti.

Sütçü İmam hangi cephede savaşmıştır

Sütçü İmam süt sattığı için kendisine Sürçü İmam denilmiştir. Güney Cephesi’nde Fransızlara karşı Maraş bölgesinde milli direnişi başlatmış ve liderlik yapmıştır. Maraş’ta Fransız-Ermeni askerlerine karşı ilk kurşunu atmıştır.

Bu yıllarda Şekerci Ökkeş’te bu cephede savaşmış ve savaşın kazanılmasını sağlamıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.