Eğitim Dili

Sakla Samanı Gelir Zamanı

22.04.2020
0 / 5

Your page rank:

Sakla samanı gelir zamanı atasözü en çok bilinen ve kullanılan atasözlerinin başında geliyor. Tutumla, tasarrufla ilgili konularda sakla samanı gelir zamanı atasözü hemen kullanılır ve bu atasözüyle desteklenir. Zamanında yapılan şey zamanı gelince insanın işine yarar ve insan bundan en iyi şekilde yararlanır.

Bugünden en önemli şeyleri saklayan kişiler yarın bunu kullanıp hayatlarını kolaylaştırabilir.  Atasözleri bir kalıp halinde söylenmiş belli bir konunun önemini ifade etmek için kalıplaşmış yaygınlaşmış cümlelerdir. Ülkemizde hemen herkes sakla samanı gelir zamanı atasözünü bilmektedir, ancak kimileri tarafından anlamı tam bilinmiyor.

Bu yazımızda atasözü açıklamasını yapıp sakla samanı gelir zamanı atasözünü örnek cümlelerle açıklayacağız. Tutumlu olmayı en iyi şekilde açıklayan bu atasözünün anlamına bakalım.

Sakla Samanı Gelir Zamanı Atasözü Anlamı Nedir?

Hayatımızda gerekli görmediğimiz hatta işe yaramadığını düşündüğümüz bir nesne zamanı gelince ihtiyaç olabilir. Sakla samanı gelir zamanı derken bu bir saman olsa bile sakla tasarruf et diyor israf ederek bugün kullanma yarınlar içinde sakla diyor böylelikle yarınlar içinde kullanabilirsin anlamında kullanılmıştır.

Bundan dolayı hayatımızda önemsiz gördüğümüz nesneleri bugünden kullanıp atmamalıyız yarın içinde faydalı olacağını asla unutmamalıyız.

Sakla samanı gelir zamanı tutumlu olmanın önemini anlatıyor, asla israf etmemeliyiz ve bir şeyi hemen atıp da işimize nasılsa yaramayacak manasında asla düşünmemeli gelecek için onları saklamalıyız.

Sakla samanı gelir zamanı resmi

Sakla samanı gelir zamanı resmi

Sakla samanı, gelir zamanı TDK anlamı

Türk Dil Kurumu atasözleri sözlüğüyle kullanıcılarına sürekli hizmet vermektedir. TDK bu anlamda sakla samanı gelir zamanı atasözünün anlamını  Gereksiz görülen bir şey zamanı geldiğinde gerekli olabilir şeklinde bir açıklamıştır. TDK bu atasözünün anlamını tutumlu olmanın savurganlık yapmamanın ne kadar önemli olduğunu ifade ederek açıklamıştır.

Sakla Samanı Gelir Zamanı Cümle

Bu atasözünü daha iyi anlamanız için cümleler içinde kullandık cümleler sayesinde daha iyi anlayacaksınız.

  • Annem hep eşyalarını hemen atma der çünkü sakla samanı gelir zamanı derdi.
  • Ali bu kitapları sakın atma çünkü sakla samanı gelir zamanı
  • İşe yaramaz sandığım kazaklar şuan işime yarıyor, boşuna sakla samanı gelir zamanı dememişler.

Sakla samanı, gelir zamanı Atasözü mü deyim mi

Sakla samanı gelir zamanı atasözü mü deyim mi diye çok merak ediliyor. Bu bir atasözüdür, deyimler atasözüne göre daha kısa olabiliyor.

Sakla samanı gelir zamanı atasözünün Hikayesi

Köyün birinde havalar çok soğuk gitmeye başlamış ve hava koşulları iyice kötüye gitmiş, durum böyle olunca saman fiyatları birden yükselmiş ve tüm köylü bunu fırsat bilip elindeki tüm samanları satmış.

Sadece Ahmet Dayı, tüm ısrarlara rağmen samanlarını satmamış.

Köylüler Ahmet Dayı samanlığın ağzına kadar dolu neden satmıyorsun? Demişler ama Ahmet Dayı hep sakla samanı gelir zamanı diye açıklama yapmış.

Daha sonra köylüler Ahmet Dayı’ya gelerek bak bahar geliyor gel sat şu samanını demişler ısrarla Ahmet Dayı Sakla samanı gelir zamanı demiş ve köylü bir türlü buna anlam verememiş.

Havalar sonra birden daha kötü hale gelmiş kar yağmış fırtınalar çıkmış ve durum böyle olunca köylü hayvanlarını otlatmaya çıkamamış ve saman ihtiyacına kalmışlardır.

Samanı tükenen köylü hemen Ahmet Dayı’nın kapısını çalıp bir çuval saman istemiş.

Bunun üzerine Ahmet Dayı ben size demiştim sakla samanı gelir zamanı deyince köylüler Ahmet Dayı’nın ne kadar haklı olduğunu anlamışlar ve saman çok değerli hale gelmiş. Samanını iyi bir fiyata satan Ahmet Dayı bu parayla kendine han yaptırmış.

Sakla samanı gelir zamanı atasözünün günümüzde sıklıkla kullanıyoruz. Atasözleri denilince aklımıza gelen ilk atasözünden biridir. Bu yazımızda anlamını öğrendiniz. Daha fazla atasözlerini öğrenmek isterseniz aşağıda bulunan linkten atasözlerini görebilirsiniz.

Atasözleri 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.