Eğitim Dili

Rusya Hangi Kıtada Yer Alıyor?

06.10.2018

Rusya hangi kıtada yer alır? Asya kıtasında mı yer alıyor yoksa Avrupa kıtasında mı yer alıyor. Neden Avrasya kıtası olarak nitelendiriliyor.

Rusya Hangi Kıtada Yer Alıyor?
0 / 5

Your page rank:

Resmi olarak Rusya Federasyonu olarak adlandırılan Rusya, toplamda 17.098.242 kilometrekare büyüklüğünde dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesidir. Dünyada 144 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık dokuz ülkesidir. Moskova, Rusya’nın başkentidir ve dünyanın en büyük şehirleri arasındadır. Rusya’daki diğer büyük şehirler arasında Novosibirsk, Nizhny Novgorod, Saint Petersburg ve Yekaterinburg yer almaktadır.  Ülkenin güneyinde kuzeyine toplam uzaklık 4.000 km iken, doğudan batıya yaklaşık 10,000 km’lik bir uzaklık vardır.  Rusya’da bir başbakan  hükümetine liderlik ederken, cumhurbaşkanıda devlete başkanlık ediyor.

Rusya’nın iki ulusal sembolü vardır; bayrak ve amblem. Resmi dil Rusçadır ve para birimi Rus rublesidir. Öte yandan, ana dini gruplar Hıristiyanlık (Ortodoks) ve İslam’dır. Rusya’da yaşayan Ukraynalı, Tatar, Çuvaş ve Başkurt gibi birçok etnik grup vardır. Erkeklerin ortalama yaşam süresi 63, kadınlarda 75 yıldır. Rusya yüzölçümü oranıyla gezegen olan Pluton’dan daha büyüktür.

Rusya Hangi Kıtada Yer Alıyor?

Rusya Avrupa kıtasında mı yoksa Asya kıtasındamı sorusu sıklıkla akıllara geliyor. Rusya’nın yüzölçümünün büyük olması bu sorulara neden oluyor. Rusya yüzölçümünden dolayı 9 farklı saat dilimini kullanıyor. Rusya ayrıca  Pasifik, Atlantik ve Arktik okyanuslarında kıyı bölgelerine sahiptir. Toprak büyüklüğü yaklaşık dünyanın toplam kara kütlesinin onda birine kadardır.  Ülke, uluslararası sınırlarını dünyanın on altı bağımsız cumhuriyeti ile paylaşıyor. Rusyanın kara kütlesinin toplam %77’si Asya bölgesinde, geri kalan kısmı ise Avrupa bölgesindedir. Ancak Rus nüfusunun büyük bir bölümü Avrupa tarafında kalan topraklarda yaşamaktadır.

Rusya’nın nüfus yoğunluğu Avrupa kesiminde kilometrekare başına düşen sayısı 27 kişidir. Asya bölgesinde ise kilometre başına  2.5 kişi düşmektedir. 18. ve 19. yüzyıllarda  Rusya’nın Avrupa ya da Asya’da bulunup bulunmadığı sorusu daha karmaşıktı. O yıllarda Rusya Kuzey Amerika’da başka bölgelere sahipti. Rusya’nın hangi bölgede yer aldığını cevaplamak çok zordu, çünkü Rusya farklı bölgeleri işgal etmişti. Rusya 1867 yılına kadar Amerika topraklarını işgal ediyordu ancak daha sonra işgal ettiği toprakları 7,2 milyona Amerika’ya satmıştır.

Rusya’nın Avrupa sınırlarının nerede bittiği ve Asya sınırının nerede başladığı ile ilgili tartışmalar vardır. Bu nedenle, kültürel ve politik açıdan Rusya’nın Avrupalı ​​olduğunu, ancak coğrafi olarak daha çok Asya olduğunu belirtelim. Rusya’nın Avrupa ve Asya’da toprakları olduğu için Avrasya kıtasında yer alır. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.