Eğitim Dili

Oyuncu Nasıl Olunur?

08.02.2019

Oyuncu nasıl olunur, hangi okullara gidilir, 14 yaşında nasıl oyuncu olunur, oyuncu nasıl seçilir, oyuncu olmak için üniversite, fiziksel özellikler, oyuncu olmak isteyenlere öneriler, manken ve oyuncu nasıl olunur gibi detayları öğrenin.

0 / 5

Your page rank:

Bu yazımızda çok merak edilen sorulardan biri olan oyuncu nasıl olunur, dizi oyuncusu nasıl olunur, 14 yaşında nasıl oyuncu olunur gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Bazı kişiler küçükken, büyüyünce öğretmen olacağım der. Sonrasında bu hayalini gerçekleştirmek için oyunculuk eğitimi alır ve oyuncu olur. Oyuncu olan kişiler ilgili oyunculuk ajanslarına kayıt olur. Sonrasında bu ajanlar sayesinde farklı dizi ve sinemalardan teklif alır ve oyunculuğa adım atar. Oyuncu olmak çok kolay değildir, aşamaları gerçekten zordur. Sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Oyuncu Nasıl Olunur?

Oyuncu nasıl olunur sorusunun cevabını merak ettiğinizi biliyoruz. Hemen anlatalım. Oyunculuk için tek başına yetenek bir işe yaramıyor, bunun belli bir eğitimi var ve eğitimini mutlaka almalısınız. Yetenek oyunculuk için şartlardan biridir. Dizi ve sinemalarda ön plana çıkmak isteyen oyuncular sürekli kendilerini geliştirip oyunculuk dersleri almaktadırlar. Bende oyuncu olmak istiyorum diyorsanız sizlere vereceğimiz tavsiyeler kesinlikle işinize yarayacak.

Oyuncu Olmanın Şartları Nelerdir?

Oyuncu olmak için neler yapılmalı, nasıl oyuncu olabilirim diyenler için öncelik eğitim şarttır. Oyunculuğa olan bir ilginizin ve merakınızın olması gerekiyor, daima kendinizi geliştirmelisiniz ve yeteneklerinizin farkında olmalısınız. Farkına varılamayan hiçbir yetenek geliştirilemez ve ön plana çıkarılamaz.

Nasıl oyuncu olurum diyenlere altın gibi bir tavsiye verecek olursak, bu iş için mutlaka bir tutkunuzun olması gerekiyor. Dizi ve film için oyuncu olacaklarda yaş, kilo ve boy ne yazık ki önemli olabiliyor. Ancak bazı durumlarda bu gibi unsurlar geri planda kalabiliyor. En önemli kural kamera önünde istenilen karaktere bürünebilmektir.

Orijinal bir kişiliğe ve karaktere sahip kişiler dizi ve filmlerde daha ön plana çıkıyor. Ancak oyuncu olmak isteyenler için fiziki görünüm daha ön plana çıkmaktadır.

Nasıl oyuncu olurum diye düşünüyorsanız usta oyuncuların hayat hikayelerini okumasını tavsiye ediyoruz. Usta oyuncular hemen ünlü olmadılar birçok tecrübe ile ön plana çıktılar. Dizilerde ve filmlerde konuk oyuncu, figüranlık yapmış oyuncular hemen keşfedilmediler, yetenekleriyle ön plana çıkıp oyunculuk kariyerlerine başlamışlardır.

Dizi Oyuncusu Nasıl Olunur?

Dizi oyuncusu olarak da oyunculuğa adım atabilirsiniz. Dizi oyuncuları günümüzde dizilerden ciddi manada iyi paralar kazanmaktadırlar. Dizi oyuncusu olmak isteyenler oyunculuk yeteneklerine sahip olmalıdırlar. Sonrasında ise oyunculuk ajanslarına kayıt olmalıdırlar. Dizi oyuncuları seçilirken cast sorumluları genellikle oyunculuk ajanslarıyla çalışmaktadırlar.

Dizi oyuncusunu sabırlı ve kararlı olmalıdır. En ufak başarısızlık da hemen umutsuz olmamanız gerekiyor. Sürekli cesaretli olmanız gerekiyor. Reddedildiğiniz an moraliniz düşmemelidir.

Dizi oyuncusu olarak kariyerinize adım atacaksanız, sektörde düzenlenecek olan galalara, partilere, toplantılara katılmanız kariyerinize olumlu etki edecektir. Başka oyuncularla tanışıp etkileşim içerisine girebilirsiniz. Kim bilir yeni dizi teklifleri bile gelebilir.

İyi Bir Oyuncu Nasıl Olunur?

İyi bir oyuncu nasıl olabilirim, ne yapmalıyım dediğinizi duyar gibiyiz. Genelde bu soruları sahne sanatları ve oyunculuk mesleğini düşünen kişiler soruyor. Oyunculuk için uzun bir süreç sizler bekliyor bunu unutmayın.

Tek bir yetenek üzerinde kendinizi geliştirerek iyi bir oyuncu olamazsınız. İyi bir oyuncu daima çok yönlü olmalıdır. Sürekli bu uğurda kendinizi geliştirip yeniliklere açık olmanız gerekiyor.

Oyuncu olmak isteyen kişi bürüneceği karakterin davranışlarını, duygularını seyirciye hissettirebilmelidir. Rol gereği farklı kimliklere gireceği için yeri gelip mutlu, hüzünlü ve kızgın olabilmelidir. Bunları yaparken gerçekçi olmalıdır.

Oyunculuk eğitimi, oyuncu olmak isteyenler için tek başına yeterli olmayabilir. Sürekli tiyatro da görev alarak, kamera önü oyunculuk eğitimi alarak kişi kendisini geliştirebilir. Küçük roller sayesinde kişi ön plana çıkar ve önemli projelerde rol alabilir.

Oyuncu Olmak İçin Gereken Şartlar

 • Yetenek
 • Eğitim
 • Çalışmak
 • Gözlem Yapmak
 • Duygusal Zeka
 • Diksiyon
 • Sesini Kullanma
 • Beden Dili

Çocuk Oyuncu Nasıl Olunur?

Çocuk oyuncular son dönemlerde dizilerde ön plana çıkmaya başladılar. Çocuk oyuncu olabilmek için öncelikle oyunculuk ajanslarına çocuklarınızı kayıt yaptırmanız gerekiyor. Çocuğunuz ön plana çıktığında gerekli teklifler gelir ve dizilerde oynamaya başlar. Sonrasında çocuklar oyunculuk eğitimi almaya başlar ve yıldızları parlar. Türkiye’de ön plana çıkan çok sayıda ünlü çocuk oyuncu bulunmaktadır. Böylelikle 14 yaşında nasıl oyuncu olunur sorusunun cevabını da vermiş olduk.

Oyuncu Nasıl Olunur, Hangi Okullara Gidilir?

Yazımızda nasıl oyuncu olunacağı hakkında bilgiler verdik. Ancak oyunculuğun eğitimini alabilmek için üniversitelerin konservatuarı oyunculuk bölümünü tercih etmelisiniz. Ancak sadece eğitim yeterli olmayabiliyor. Yetenekli olursanız da fark edilebilirsiniz böylelikle oyuncu olabilirsiniz. Tabii bu iş için kesinlikle eğitim şarttır. Eğitim alan kişiler oyunculuğun tekniklerini iyi biliyor ve tiyatroyla ilgilenip sonrasında dizi ve filmlerde rol alıyor.

Oyuncu olmak için gereken fiziksel özellikler: 

 • Oyuncu olmak için aslında çok iyi fiziksel bir özelliğe sahip olmanıza gerek yoktur. Yeteneğinizle de ön plana çıkabilirsiniz. Tabii bazı dizilerde güzel kadınlar ve yakışıklı erkeler izlenmesi için başrol için seçilebiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. sedo king dedi ki:

  bunlari aynen yerine getircem bakalim ne olcak. teşekkürler…

 2. murat dedi ki:

  ben aslynda turkmenim bende oyunculuga merak saldym ,bakalym olursam bu sizin sayenizdedir

 3. emre dedi ki:

  Oyuncu olmak gerek gereken koşullar hakkında da yazı paylaşır mısınız?

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.