Eğitim Dili

Öğretmen Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

17.12.2017

Öğretmen nasıl olunur? Öğretmenlik için gerekli şartlar nelerdir? Hangi okulları okursak öğretmen olabiliriz? Öğretmenlik mesleğinin bilgilerini öğrenin. Öğretmen nasıl olunur kısaca öğrenebilirsiniz. Hangi sınavlara girmeniz gerektiğini de bu makale sayesinde öğrenebilirsiniz.

0 / 5

Your page rank:

Öğretmen olma konusunda ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi pek bilgili olmayabilir, öğretmen nasıl olunur diye merak edenler vardır. Öğretmenlik mesleği kutsal bir meslek, özenle yapılması gereken mesleklerin başında geliyor, toplumda öğretmenlere verilen önem yüksektir. Peki öğretmen olmanın şartları nelerdir? Hangi okulları okursak öğretmen olabiliriz? İşte bütün buna benzer soruları detaylı bir şekilde yanıtlayacağız, aklınızda tek soru bile kalmayacak, öğretmenlik mesleği hakkında geniş bir makale hazırladık.

Öğretmen Nasıl Olunur?

Çoğu öğrenci öğretmen olma hedefini lise çağlarında ortaya koyar. Çünkü liseyle birlikte öğrenci üniversite hedefine yaklaşmakta ve seçeceği mesleği belirlemektedir. Ortaokul sonrası liseye geçen öğrenciler 9. sınıfı bitirdikten sonra alan seçimi yaparlar. İşte bu alan seçiminizi çok iyi yapmanız gerekiyor, bazı bölümler ilgili öğretmen yetiştirme amacı güder. Örneğin sözel bölümü Türkçe ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği için çok uygundur. Eşit ağırlık ise Sınıf öğretmenliği ile Türkçe öğretmenliği içinde uygundur. Sayısal bölüm ise özellikle Matematik öğretmenliği için uygundur.

Eğer lisede öğretmenlik seçmeyi kafaya koyduysanız, o öğretmenliğe yakın bölümleri seçmeye gayret gösterin, Örneğin İngilizce Öğretmenliğini seçecekseniz, lise de yabancı dil bölümünü seçebilirsiniz. 10. sınıfta bölüm seçerken gerekirse rehberlik öğretmenlerinizden destek alınız.

Öğretmen

Öğretmen

12. sınıfta yani sınav sistemine girip aldığınız puan türlerine göre, ilgili öğretmenlik bölümlerini seçebileceksiniz. Öğretmenlik bölümleri 4 yıldır ve seçeceğiniz bölümler eğitim fakülteleridir. Neredeyse tüm üniversiteler de eğitim fakülteleri vardır. Ayrıca öğretmenlik bölümlerini Fen-Edebiyat fakülteleriyle karıştırmayın. O bölümlerde formasyon eğitimi verilmiyor, formasyon eğitim fakültelerinde öğretmenlere verilen öğretme ve öğrenme becerilerine yönelik derlerdir. Fen edebiyattan mezun olanlar ileri ki dönemlerde formasyon alarak öğretmen olabiliyorlar.

4 yıllık eğitim fakültesini okuduktan sonra KPSS’ye giriyorsunuz, yine orada kendi alanınızda ki öğretmenlerin eledikten sonra başarılı olduysanız mülakata giriyorsunuz, mülakattan da başarılı olursanız öğretmen olarak atanıyorsunuz.

Ülkemizde eğitim fakültesinden mezun olup, diploma almayla doğrudan öğretmen olarak atanmak mümkün değil, kadrolu bir öğretmen olarak atanmak istiyorsanız, mutlaka KPSS’ye gireceksiniz ve başarılı olacaksınız ve atanacaksınız.

Sınıf öğretmeni olmak için ne yapmalıyım

Sınıf öğretmeni olabilmek için mutlaka 9. sınıfta bölüm seçerken Eşit Ağırlık bölümünü seçiniz. Bu bölüm sınıf öğretmenliği için gereken bütün dersleri ve puan türünü kapsar. Eğer mezunsanız, Türkçe ve matematiğe ağırlık vererek sınavda bu derslerden başarılı olu, iyi bir puan alıp sınıf öğretmenliğini tercih edebilirsiniz.

Öğretmen olmak için ne yapmalıyız kısaca

Öğretmen olabilmek için, belirlediğiniz öğretmenlik branşını için üniversitelerin eğitim fakültelerini tercih etmeniz yeterlidir. ancak üniversite sınavından yeterli puanı almanız gerekiyor.

Sınıf öğretmeni olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir

Sınıf öğretmeni olabilmek için özellikle Türkçe ve Matematik derslerinizin iyi olması gerekiyor. Üniversite sınavında bu derslerden çok doğru yapmaya gayret ediniz.

Öğretmen olmak için hangi sınavlara girmek gerekir

ÖSYM’nin yapacağı, TYT ve YKS sınavlarına girmeniz yeterlidir.

Öğretmen olmak için kaç puan gerekir

Her üniversitenin taban ve tavan puanları farklıdır. Belirlediğiniz üniversitenin ilgili öğretmenlik bölümünün puanına bakmanız gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 45 YORUM
 1. Elif Sude erol dedi ki:

  Öğretmen olabilmek için belirlediğiniz öğretmenlik branşını üniversitelerin eğitim fakültelerini tercih etmeniz yeterlidir ancak üniversite sınavından yeterli puanı almanız gerekiyor ve seçtiğimiz mesleği çok sevmemiz gerekiyor

  1. Ahmet dedi ki:

   Mesleği sevmek birinci öncelik olmalıdır. Öğretmen olmanın en büyük şartlarından biridir. Çok güzel bir yorum yapmışsınız. Teşekkür ederiz.

   1. Gizemli kız dedi ki:

    Tuttku yaaaaa bu

 2. tuba dedi ki:

  ama ben din kültürü öğretmeni olmak istiyorummm

  1. Ahmet dedi ki:

   Merhaba hocam;
   Eskiden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği eğitim fakülteleri kapsamında yer alıyordu. Ancak bu eğitim fakülteleri kapatıldı ve artık Din Kültürü ve Ahlak bilgisi öğretmenliğini İlahiyat Fakültesinden mezun olduktan sonra, formasyon alarak olabilirsiniz.

 3. Tutku dedi ki:

  Merhaba, ne üzücü ki okulum da dil bölümü yok ama ben ingilizce öğretmenliği istiyorum. Yazarken bile heyecanlandım. Öğretmenlik çocukluk hayalim. Her branşı istedim öğretmenlikte; beden eğitimi, tarih, türkçe, sosyal, sınıf öğretmenliği. Ama kesin olarak Ingilizce de kaldım. Hayalim ve büyük hedefim Ingilizce Öğretmenliği. Fakat lise 3’üm. Ingilizcem çok iyi durumda da değil. Üzülüyor ve korkuyorum.

  1. Ahmet dedi ki:

   Korkmanıza hiç gerek yok dilinizi geliştirmek için yazın çok iyi bir fırsat o yüzden sizlere eğitim setleri paylaşacağız.

 4. Deniz dedi ki:

  İşletme fakültesi mezunuyum devlet memuruyum 44 yaşındayım formasyonum yok kpssye girmedim nasıl öğretmen olabilirim..?

 5. Melih dedi ki:

  Aşçılık lisesinden mezun oldum , yine asçılık lisesinde meslek öğretmeni olmak istiyorum bunun için ne yapmalıyım , her kes bişeyler söylüyor üniversite okuyup (gastronomi) bölümü bitirip mi formasyon almalıyım ?eğer öyleyse nasıl alınıyor? , atamlar nasıl ? Ben liseye başladığım andan beri bunun hayalini kurdum açıklama yapıp yardım ederseniz çok iyi olacak teşekkür ederim

 6. Melih dedi ki:

  Aşçılık lisesini bitirdim , meslek öğretmeni olmak istiyorum bunun için ne yapmalıyım? Gastronomi bitirip4 yıllık formasyon mu almalıyım ? Eğer öyleyse nasıl alınıyor ? Lisesini bitirdiğim için direk formasyon alabiliyormuyum

 7. Yeşim dedi ki:

  Merhaba ben yurt dişindayim fransadayim turkiyede oğretmen olmak istiyorum master veya lisens ile oğretmen olabilirmiyim? Turk universiteye girmesem ogretmen olabilirmiyim? (Sinif oğretmeni yani çocuklara ogretmenlik yapmak isterim) bana yardim ederbilirlisiniz teşekur ederim.

 8. Isimsiz dedi ki:

  Merhabalar ben meslek lisesi çocuk gelişim bölümü 12. sınıf ogrencisiyim. Bu sene üniversite sınavına giricem.Unide bolum olarak sınıf öğretmenliği istiyorum.Olabilirmiyim sizce.Lütfen yardımcı olun

  1. Ahmet dedi ki:

   Tabii ki olur, sınıf öğretmenliği için eşit ağırlık derslerine iyi çalışırsanız sınıf öğretmenliğini kazanabilirsiniz.

 9. deniz dedi ki:

  merhaba, şunu merak ediyorum ben ingilizce öğretmeni olmak istiyorum ama lise öğretmeni olarak, ancak bunun(lise mi ilkokul mu vs) nasıl belirlendiğiyle ilgili pek bir şey bulamadım, biliyorsanız yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Ahmet dedi ki:

   Merhabalar, İngilizce öğretmenleri lise, ilkokul, ortaokul diye ayrılmıyor. İngilizce öğretmeni olarak mezun olup, istediğiniz okul türüne tercih yapıp ingilizce öğretmeni olabilirsiniz.

 10. güneş dedi ki:

  peki ben 2 yıllık uludağ ünisi işletme mezunuyum 22 yaşındayım ve türkçe sosyal veya çocuk gelişimi ile ilgili öğretmen olmak istiyorum üniversiteye gitmeden olur mu veya olursa nasıl öğretmen olarabilirim?
  ayrıca 2 veya 4 yıllık fark eder mi?
  bir de kpss için şart koşmuyorum ama öğretmen olunca özelde de görev yapma imkanım nedir?

 11. Sevim elçi dedi ki:

  Öğretmen olmak için yaş sınırı varmı acaba

  1. Hakan dedi ki:

   Hayır herhangi bir sınır yok. Üniversite sınavına girerek öğretmenlik bölümlerini seçerek öğretmen olabilirsiniz.

 12. GAMZELİ VAMPİR dedi ki:

  Ben şu anda 7. sınıftayım ama öğretmen olmak istiyorum hangi liseyi okumalıyım sınıf öğretmeni veya türkçe öğretmeni olmak istiyorum cevap verirseniz sevinirim

  1. Nihal dedi ki:

   Lise fark etmiyor, 9’dan sonra alan tercihi yapacaksın zaten.
   Sayısal, Sözel TM falan..
   Ona göre bir üniversiteye gireceksin.
   Türkçe öğretmenliği için Sözel bölüme girmelisin ama.

 13. Ayse dedi ki:

  4 yillik isletme mezunuyum ögretmen olmak istiyorum liseden esitagirlikçıyım yani okula gitmeden sadece sinavla sınıf ögretmeni olabilirmiyim ?

  1. Hakan dedi ki:

   Tabii ki üniversite sınavlarına girin ve yeterli puanı alıp, örneğin sınıf öğretmenliği tercih edebilirsiniz.

 14. aliyaşar dedi ki:

  meslek lisesi mezunuyum 2 üniversite farklı sebeblerden 3.sınıflarda bırakmak zorunda kaldım benim merak ettiğim konu ben üniversitede meslek lisesi mezunu olmam sınıf öğretmenliği yani bi ilköğretim veya tarih fen türkçe öğretmeni olmama engelmi aslında araştırmadım forumunuz dikkatimi çekti sormak istedim lütfedip cevaplarsanız bellimi olur belkide bana bi yol sunmuş olursunuz yaşım 34 ama öğretmen olma isteyim çok genç… teşekkürler…

 15. buse dedi ki:

  merhaba üniversie muhasebe 2 yıllık mezunum .4e tamamlamak için aöf den maliye bölümüni bitiriyorum öğretmen olma şansım var mı ya da ne yapabilirim yükselme konusunda alanımda.teşekkürler

 16. Mehmed dedi ki:

  Suan polisim Rabbim bir kapı açtı rızık için çok şükür , birde insanın sevdiği işi yapması diye bir şey var ben aslında bilgisayar öğretmenliği mezunuyum 2 yıl ücretli öğretmenlik yaptım orada hissettiğim huzuru hazzı hiç biyerde bulamadım meslek olarak size sorum yaşım 25 öğretmenliği severek istiyorum bir polis olarak ne yapmalıyım not atama puanlarimiz çok yüksek.

  1. Hakan dedi ki:

   Merhabalar;
   Yapmanız gereken şey tekrar üniversite sınavına hazırlanıp, KPSS daha az puanla atanan öğretmenlik bölümlerini tercih edebilirsiniz.

 17. Kadir dedi ki:

  Mesela öğretmen olunca atanma sorunu oluyor ya bunu en aza indirmek için ne yapmak gerekir

  1. Hakan dedi ki:

   Bunun için ataması güzel olan bölümleri tercih edebilirsiniz.

 18. Nilay dedi ki:

  Sosyalden nefret ederim Türkçe öğretmeni olmak istiyorum!!

 19. Gizemli kız dedi ki:

  Çooooooooooooooooooooooooooooooooook uzunmüşya

 20. Gizemli kız dedi ki:

  Merhaba ben türkçe öğretmeni olmak istiyorum

 21. Selin dedi ki:

  Merhaba, özel okullarda ögretmenlik yapmak için de kpss ya da herhangi bir sınava girmek gerekiyor mu özel kolejlerde ögretmenlık yapmanın koşulları nelerdir?

 22. Asli dedi ki:

  Merhabalar ben onlisan bilgisayar programcılığı mezunuyum aof te 4 yilliga tamamlamaya çalışıyorum olmuyor önlisans kpss ye girsem iyi puan alsam öğretmen olma şansım var mı yoksa illa 4 yillikmi okumalıyız
  Sizce aofu mu 4 yilliga tamamlamalimiyim yoksa onlisan kpss ye mi girmeliyim ?

 23. Nisa dedi ki:

  Çok güzel bilgilerdi çok sevdim

 24. İspanyol döven dedi ki:

  Yks sınavına girdikten sonra tekrar üniversite sınavına girmeden matematik öğrenmenliği okunabiliyor mu? Eğer okunuyorsa nasıl bir yol haritası çizemem lazım

 25. Burak dedi ki:

  Kadrolu öğretmen olmak için sözleşmeli öğretmenlik yapmak zorunda mıyız?

  1. Eğitimdili dedi ki:

   Atanırken önce sözleşmeli öğretmen olarak atanıyorsunuz sonrasında kadrolu öğretmenliğe geçiyorsunuz.

 26. Esra savaş dedi ki:

  Merhaba
  öğretmen olmak için ne yapmalıyım?
  Onlisans muhasebe
  2 yıllık işletme mezunuyum yaş 27
  Ne yapmam gerekir muhasebe alanında öğretmenlik yapmam için

 27. hilal kabadayı dedi ki:

  kimi kişiler sosyal veya türkçe öğretmenliğini sevdiği için değil kolay sandığı için istiyor ve bu çok üzücü bir durum
  ki öyle kişiler yüzünden gerçekten isteyenler olamıyor

 28. Büşra Kaynak dedi ki:

  Ben anasınıf hocası olmak istiyorum hangi bölümü okuyucam acaba

 29. Gökhan dedi ki:

  lisede sayısal seçersem ilk okul öğretmeni olabilirmiyim

 30. burak dedi ki:

  merhabalar ben ilkokul öğretmeni olmak istiyorum 1 2 sorum var acaba kaç yıl gerekli 2 mi 4 mü bide sayısalmı yoksa eşit ağırlıkmı

 31. Baýmyrat dedi ki:

  Bunlar doğru.

 32. Semra dedi ki:

  Lise mezunuyum kız meslek lisesi grafik tasarım öğretmenlik için kpssyemi girmem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim sınıf öğretmenliği için

 33. Yeliz dedi ki:

  Merhaba ben 15 yıllık memurum teknikerim. Ama içimde hep bir öğretmen olma isteği var. Gerçekten bir tuttu benim için. 4 yıllık fakülte mezunuyum kamu yönetimi. öğretmen olabilmek için 4 yıl daha okuyup memur olduğum için istifa edip tekrar mı KPSS ye girmem gerekiyor?

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.