Eğitim Dili

Mezuna Kalmak Nedir?

05.11.2018

Mezuna kalmak nedir? Niçin mezuna kalınır? 2019 yılında mezuna kalınır mı, tm mezuna kalmak mantıklı mı, mezuna kalmak istemiyorum sorunu, hukuk için mezuna kalmak, tıp için mezuna kalmak gibi detayları öğrenin.

0 / 5

Your page rank:

Mezuna kalmak nedir? Kimler mezuna kalır? Hangi durumlarda mezuna kalmak mantıklıdır? Mezuna kalanlar bu süreci nasıl değerlendirmelidir? vb. birçok sorunuzun cevabını bu haberimizde sizler için derledik.

Mezuna kalmak nedir?

Mezuna kalmak, yeterli puanı alamamış, istediği konuma gelememiş öğrencinin kendini 1 yıl daha hazırlık aşamasında görmesine denir. Burada önemli olan nokta öğrencinin hedefine ulaşıp ulaşmadığıdır. Mezuna kalma kelimesinin başarısız öğrenciler için kullanılması çok çok yanlış bir durumdur. Mezuna kalmak hedefe ulaşmak için sadece bir sefer daha hazırlanmaktır. Öğrenci 500 puan üzerinden 450 puan almıştır ki bu puan Türkiye ortalamasına göre çok çok iyi bir puandır. ama hedefi olan bölüm 470 puan ile kapatmıştır. Bu öğrenci mezuna kalabilir, o yüzden kesinlikle mezuna kalma başarısızlık ile adlandırılmamalıdır.

Kimler Mezuna Kalır?

Mezuna kalma kelimesi genelde lise bitiren ve herhangi bir yüksek öğretim kurumuna yerleşemeyen adaylar için kullanılır. Ama mezuna kalmak sadece lise mezunu üniversite adayı öğrenciler için geçerli değildir. Üniversiteyi bitirip, KPSS ile bir kuruma yerleşmek isteyen adaylar da isteyerek veya zorunlu mezuna kalabilir.

Mezuna kalmak mantıklı mı?

Başarı demek, yüksek puanlar alarak en iyi üniversitelere gitmek demek değildir. Başarı; koyduğun hedefe ulaşmak, istediğin bölüm, üniversite ya da işe yerleşmektir. O yüzden eğer birey lisenin ya da üniversitenin son sınıfında sınavlara girerek hedefine ulaşamadıysa kesinlikle hedefinden şaşmamalı ve mezuna kalma fırsatını değerlendirmelidir. Onun için bir yıl kayıp gibi gözükse de aslında o bir yıl bir ömrün, bir hayalin kazanılmasıdır belki.

Mezuna kalanlar bu süreci nasıl değerlendirmelidir?

Varsayalım ki sizde mezuna kaldınız. Artık her gün sabah gideceğiniz bir okulumuz yok, teslim etmek zorunda olduğunuz ödevleriniz yok, yoklamada yok yazılma derdiniz yok. Sizce de hedeflerinize daha sıkı bağlanmaz mısınız? Kendinize ve derslerinize daha çok vakit ayırmaz mısınız? Benim size tavsiyem bunun kıymetini bilerek bu bir yıl için Çok katı kuralları olmayan, esnek ve çerçeve bir program yapmanız. Çünkü mezuna kalanlar için zaman yönetimi çok ama çok önemli bir durum. Umarım mezuna kalmadan hedeflerinize ulaşırsınız, ama birgün önünüze mezuna kalmak gibi bir seçenek çıkarsa da asla tereddüt etmeden hedefleriniz, hayalleriniz ve geleceğiniz için bu yolu tercih edebilirsiniz. Sosyal ve eğitim hayatınız başarılarla dolsun, esen kalın…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.