Eğitim Dili

Lambayı Kim Buldu?

30.01.2019

Lambayı kim buldu, elektrik lambasını kim buldu, ampulü kim buldu, ampulü tesla mı edison mu icat etti gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

0 / 5

Your page rank:

Bu yazımızda lambayı kim buldu sorusuna cevap vereceğiz. Biliyorsunuz günümüzde lamba insanlık için çok önemli icatların başında geliyor. Lamba içerisinde bulunan yanıcı bir madde sayesinde etrafı aydınlatır. Elektrik akımıyla yanan bu madde insanlar aydınlanmasına yardımcı olur. Günümüzde çok çeşitli alanlarda kullanılan lambaların tarihini öğrenmek gerekir, kim icat etti, kim buldu gibi soruların cevaplarını bu yazımızdan bulabilirsiniz.

Lambayı Kim Buldu?

İnsanlık için çok harika icatlardan biri olan lambayı kim buldu Aslında herkesin merak ettiği bir soru ve kimse pek araştırmayı sevmez ve hemen lambayı Edison buldu der geçer. Aslında bu durum öyle değildir, lambanın tarihi çok eskiye dayanır. Mezopotamya ve İsviçre’de bulunan göllerin kıyısında yapılan kazı çalışmalarında kandile benzer, ateşte pişirilmiş ve tunçtan yapılmış madeni lambalara rastlanılmıştır. Bu lambalar Yunanlılar ve Romalılar tarafından yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Bu lambalar o dönem elektirik olmadığı için zeytinyağı yardımıyla yanıyordu.

18. yüzyıla geldiğimizde İsviçreli kimyager Aime Argand, piyasalarda bulunan mevcut lambalar üzerinde çalışmalar yapmaya başladı. O yıllar tüp şekline benzer bir fitil icat etti. Birbirinin içerisine geçebilen fitiller yanıyordu ancak çok fazla aydınlatmıyordu. Kimyagerin öğrencilerinden biri, lambanın üzerine cam bir tabaka takmayı başardı. Böylelikle cam sayesinde ısı hem dışarı çıkmıyordu hemde daha fazla ışık yayılma imkanı buluyordu.

Lambayı kim buldu? 1845 yıllarına gelindiğinde genellikle lambalarda  eritilmiş hayvan yağları, bitkisel yağlar kullanılıyordu. Sonraları terementinden yapılan neftyağı kullanılmaya başlandı. Ancak lamba yanarken birden patlama gibi durumlar meydana gelebiliyordu. Bu durumda lambaların içerisinde petrol kullanılmaya başlandı. Böylelikle lambada farklı metotlar denenmeye başlandı. Petrol kullanılarak farklı çeşitlerde lambalar üretildi.

Elektrik Lambasını Kim Buldu?

Lambayı kim buldu sorusunun cevabını verdik. Şimdi de elektrik lambasını kim buldu sorusunun cevabını verelim. Geleneksel yöntemlerle aydınlatılan lambalar hem ekonomik yönden ağırlık yapıyordu hemde çok tehlikeli durumları ortaya çıkarabiliyordu. Bundan dolayı elektrikle çalışan lambalar icat edilmiştir. Elektrik yardımıyla yanan ve çevresine ışık veren bu lambalar insanlığın hayatını kolaylaştırmıştır. Günümüzde kullanmış olduğumuz lambalar elektrik yardımıyla  2600°C’ye kadar ısınır. Saatlerce erimeden ve kırılmadan ışık vermeye devam eder. Lambanın bulunduğu cam içerisinde azot-argon karışımı bir gaz vardır. Bu gaz sayesinde karışım kimyasal tepkimeye girmez ve lambanın patlamasına engel olur. Günümüzde kullanmış olduğumuz akkor cinsi lambaların ömrü yaklaşık 1000 saattir.

1802 yıllarda Humphry Davy, adında bir bilim adamı elektrik akımını platin telden geçirmeyi başarmıştır. Fakat ışıklandırma durumlarını araştırma imkanı olmamıştır. Işıklandırma araştırmasını ancak J.W. Starr adındaki bilim adamı araştırmıştır. Starr’ın icat ettiği lambalar elektrikle ısıtılan karbon çubuk vakum cam tüp içindeydi.  Ancak Starr 1846 yıllarında 25 yaşındayken hayatını kaybetti.

1848-1860 yılları arasında Swan adında bir bilim adamı  flaman olarak karbonize edilmiş bir kağıt şerit kullandı. Kullanmış olduğu bu lamba havası boşaltılmış camdan oluşmuş mamul bir ampul cinsindeydi.  Ancak Swan’ın yapmış olduğu bu lamba kauçuk malzemeyle izole oluyordu. Pratik bir lamba icat edememişti.

Günümüzde evlerde ve iş yerlerinde kullanmış olduğumuz lambalar Thomas Edison tarafından bulunmuştur. Edison lamba icadı için çalışmalara 1877 tarihinde başlamıştır. Edison lamba icadı yaparken birçok farklı malzeme denedi. Çalışmaları işe yarayan Edison 21 Ekim 1879 tarihinde 2 gün boyunca aydınlatma yapabilen karbonize edilmiş pamuk flamanlı lambayı icat edebildi. Ancak elektrikli lambanın patentini 1882’de Swan aldı. 1883 yılında Edison ve Swan elektrikle çalışan lamba üretmek için ortaklaşa fabrika kurmuşlardır.

İcat edilen bu lambalar 1904 yılına kadar aktif bir şekilde kullanıldı. Yine bu yıllarda Avusturyalı Alexander Just ile Franz Hanaman Tungsten telin kullanıldığı lambayı geliştirdiler. 1907 tarihinde bu lambalar Amerika’da seri üretime geçti. Böylece bugün kullanmış olduğumuz lambaların temeli atılmış oldu.

Lambayı kim buldu ve elektrik lambasını kim buldu sorularının cevaplarını öğrenmiş oldunuz. Artık ödevlerinizi ve dersleriniz buna göre yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.