Eğitim Dili

Kral Yolu Nedir? Kral Yolunun Özellikleri

09.02.2019

Kral Yolu nedir, özellikleri, haritası, kime aittir, antalya, bodrum, pdf, kral yolunun geçtiği ülkeler, kral yolu hangi ülkelerden geçer gibi detayları öğrenin.

0 / 5

Your page rank:

Bu yazımızda tarihte en önemli yollardan biri olan Kral Yolu hakkında bilgiler vereceğiz. Önemli ticaret yollarından biridir.

Kral Yolu Nedir?

Kral Yolu, İran sınırları içerisinde başlayan, Türkiye, Anadolu ve Irak üzerinden geçen en eski ve en önemli zengin ticaret yoludur. Kral Yolu İran’da bulunan Susa kentinden başlar ve bugün Manisa ilinde bulunan Sart Harabeleri yani o dönemdeki adıyla Sardes Kenti’ne kadar ulaşır. Kral Yolu M.Ö. 6. yüzyılda Anadolu’da devlet kurmuş olan Persler tarafından oluşturulmuştur. Uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. O kadar çok kullanıldı ki, Roma döneminde bile aktif olarak kullanılmıştır.

Kral Yolunun Özellikleri

En önemli yollardan biri kabul edilen Kral Yolu’nun tarihi oldukça eskidir ve eski dönemlere dayanmaktadır. Bugün bilinen Kral Yolu M.Ö. 5. yüzyılda bazı yolların birleştirilmesiyle ortaya çıkmış bir ticaret yoludur. Ancak ticaret yolunun batı kısımlarının daha eski dönemlerden kalma olduğu düşünülmektedir. Böyle düşünülmesinin nedeni Perslerin bu yollardan istedikleri kadar yararlanamadıkları içindir. Bunun sonucunda Anadolu’da bulunan bölümleri Asur kralları tarafından yapılmıştır.

Ticaret konusunda ileriye gitmiş olan Lidyalılar bu ticaret yolunu tamir edip, ticarette önemli konumlar elde etmişlerdir. Bunun sayesinde Lidyalılar diğer devletlerle etkileşim içine girmişler ve kültürel alanda gelişmişlerdir. Lidya devleti tarihte uygarlıkta ileriye girmiş ve kültür, ticaret, bilimde ileriye girmişlerdir.

Pers devleti döneminde ticaret yolu tamir edilmiş ve geniş alana yayılmıştır. Kral Yolu sonralarda sadece ticaret yolu olarak değil, aynı zamanda haberleşme güzergahı olarak da kullanılmıştır. Yapılana araştırmalara göre, Pers kuryeleri yaklaşık 2700 kilometrelik yolu 7 günde gidebiliyorlardı. Bu yolun her 25 kilometresinde konaklama yerleri bulunuyordu. Böylelikle ticaret ve kuryelik amacıyla kullanılan bu yolda herkes rahatlıkla oluşabilecek ihtiyaçlarını bu konaklama yerleri sayesinde giderebiliyordu.

Kral Yolu Tarihçesi

Burada Kral Yolunun kime ait olduğu sorusunun cevabını verelim. Kral Yolu’nun batı kısmında bulunan yolları Asur kralları tarafından yapılmıştır. Çünkü bu yollar daha çok Asur kentine göre yapılmış olup, Pers şehirlerine uzaktır. Batı Anadolu’da bulunan Gediz ve Menderes ırmakları civarında kurulan Lidya Krallığı tarafından bu yollar tamir edilmiş ve aktif olarak kullanılmıştır. Bu yol sayesinde Lidyalılar tarihte önemli devletler arasında yerini almıştır ve ticarette ileri gitmişlerdir.

  • Günümüzde Kral Yolu üzerinde yapılan araştırmalar sonucu yolun büyük kısmının Pers İmparatorluğu’nun kralı I. Darius tarafından yapıldığı rotaya çıkmıştır.
  • M.Ö. 547 yılında Lidyalılar ve Persliler arasında savaş yapılmıştır ve bu savaşı Pers İmparatorluğu kazanmıştır. Böylelikle ticaret yolunu ele geçiren Pers Kralı I. Darius bu yolları birleştirmiş ve tamir ettirmiştir.
  • Tamir edilen ve yenilenen yollar sayesinde ticaret yolu gelişmiş ve kuryeler daha hızlı hareket etmişlerdir.
  • Bu yollar üzerine yapılan konaklama merkezleri ve güvenlik merkezleri sayesinde güvenlik ve konaklama ihtiyaçları giderilmiş ve ticaret yolu güvenilir hale gelmiştir.
  • Efes’ten Persepolis’e kadar bütün mesafe hızlı ve en konforlu şeklide alınıyordu.
  • Kral Yolu kimi zaman askeri yol olarak da kullanılmıştır.

Kral Yolu Haritası

Kral Yolu Haritası

Kral Yolu Haritası

Kral Yolu haritasına bakıldığında Pers devletinin başkentinden başlar ve Anadolu’nun en batı kısmına kadar ulaşır. Yolun başlangıç kısmı Pers Devleti’nin şehirlerden biri olan Susa’dan başlamaktadır. Sonrasında bu yol Türkiye’nin sınırları içerisinde bulunan İzmir ilindeki Sardes ve Efes bölgelerine kadar uzanıyordu.

Kral Yolunun Geçtiği Ülkeler

Kral Yolunun geçtiği ülkeleri şöyle diyelim. Anadolu’dan başlar ve Mezopotamya (Irak)’a kadar uzanır.

  • Mısır
  • İran
  • Irak
  • Türkiye

Gerekli bütün bilgileri öğrendiniz aklınızda herhangi bir soru varsa bizlere yorum kısmından bildirebilirsiniz. Kral yolunun nerelerden geçtiğini, kime ait olduğunu, kısaca net bir şekilde öğrendiniz.

Kral Yolu PDF halinde indirmek için tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.