Eğitim Dili

Kaynak Kitap Nedir?

23.02.2020
0 / 5

Your page rank:

Bu yazımızda eğitimdili.com okuyucularımızla kaynak kitap nedir başlığını öğreneceğiz. Yazı sayesinde kaynak kitabının anlamını öğreneceksiniz.

Kaynak Kitap Nedir?

Elde edilen bilginin birinci kaynaktan elde edilip, yazılmasına yani ilk kişi tarafından yazılmasına kaynak kitap adı verilir. Kaynak kitap bilgi araştırdığımızda bizlere önemli bilgiler verir ve bilginin doğruluğunu öğrenmemize yardımcı olur.

Bir bilgi araştırması yaparken başkalarının bilgilerinden ve düşüncelerinden yararlanmak isteriz. Örneğin kitap, tez, makale, rapor, bildiri, ödev ve web sayfası gibi içeriklere bilgi araştırıyorsak öncelikle kaynak kitaplardan yararlanmak gerekir. Yararlandığımız bilginin kaynağını araştırmış olduğu bilgilerin sonuna eklersek hem bilginin doğruluğu teyit edilmiş olur hemde yararlanılan kaynaklara yer verilmiş olur.

Kaynak kitaplardan elde edilen bilgiler sonucu oluşturulan bilgilere o kaynak kitabının yazılması bilim sanat etiğinin bir gereğidir. kaynak gösterilmediğinde yazara ait paylaşılan bir düşünce varsayım olarak kabul edilir.

Kaynak Kitap Nasıl Kullanılır?

Bir araştırma yapıyorsak, yaptığımız araştırmalarda çeşitli kaynak kitaplardan alıntılar yapıyorsak yazmış olduğumuz araştırma makalesinin ya da diğer türlü araştırmalar olsa da en sonuna ”Kaynak Kitaplar” başlığı altında yararlanmış olduğumuz kaynakları yazmalıyız. Böylelikle sunmuş olduğumuz bilgilerin doğruluğu hem gerçekçi olmuş olur hemde okuyanların aklında soru işareti kalmamış olur. Araştırmamızdan yararlanan kişiler kaynağın nereden alındığına bakıp çeşitli araştırmalar içine girebilirler. Bu sayede kaynağı oluşturmuş kişilere de saygı duymuş oluruz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.