Eğitim Dili

Kağıt Ne Zaman ve Kimler Tarafından İcat Edilmiştir?

11.09.2019
0 / 5

Your page rank:

Günlük hayatta sıklıkla kullanmış olduğumuz kağıt ne zaman ve kimler tarafından icat edilmiştir diye merak ediyorsanız bu yazı tam size göre, kağıt kimler tarafından hangi tarihte icat edildiğini öğreneceksiniz.

Tarih boyunca insanların hayatlarını kolaylaştıran kağıt teknolojik ilerlemenin önünü açmış ve insanlığın kalıcı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olmuştur. Günümüzde her ne kadar dijital kaynakların kullanımı artsa da, kağıt hiçbir zaman önemini kaybetmemiş ve sürekli kullanılmıştır. Kağıt ilk kez M.Ö 2’nci yüzyılda kullanılmıştır. Kağıt ne zaman ve kimler tarafından icat edilmiştir başlığına geçmeden önce kağıt nedir onu öğrenelim.

Kağıt Nedir?

Ahşap, otlar yada çeşitli tekstil ürünlerinden elde edilen selüloz işlenmesiyle ortaya çıkan hamurdan üretilen malzemeye kağıt adı verilir. İnsanlığın en büyük icatlarından biri olan kağıt bugün yazma, baskı, paketleme, temizlik ve inşaat gibi sektörlerde yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Kağıt Öncesi Nasıl Yazı Yazıyorlardı?

Tabii ki, dünyanın çeşitli yerlerinde insanlar kağıdın icadından çok öncede yazı  yazıyorlardı. Kabuk, ipek, tahta ve deri gibi malzemeler kağıda benzer bir şekilde işlev görmüştür, ancak bu malzemeler ya çok ağırdı yada çok pahalıydı. Çin’de uzun bambu şeritleri üzerine pek çok eser kaydedilmiştir. Kaydedilen bu eserler deri kayışlarla ya da iplerle kitap haline getirilmiştir.

Kağıt icadı öncesi insanlar taş ve kemiklere farklı çizimler yapmışlardır. Kimi toplum eserlerini ıslak kile batırdılar ve daha sonra bu eserlerini korumak için tabletleri kurutup ateşlediler. Bununla birlikte, yazma ve basım işlemleri zorlaştı. Maliyetlerde artınca kağıt gibi bir malzemeye ihtiyaç duyuldu.

Kağıt Ne Zaman ve Kimler Tarafından İcat Edilmiştir

Kağıt modern bir anlamda ilk defa Çin ülkesinde kullanılmıştır.  M.Ö. 2. yüzyılda kağıdın üretilmesini sağlayan selüloz kağıt Çin’li Cai Lun tarafından icat edilmiştir. Cai Lun o dönemlerde Çin Han Hanedanlığı’nda bulunan mahkemelerinde çalışıyordu.

Fotoğraf: Kağıdı icat Eden Cai Lun | Kağıt Ne Zaman ve Kimler Tarafından İcat Edilmiştir

Fotoğraf: Kağıdı icat Eden Cai Lun | Kağıt Ne Zaman ve Kimler Tarafından İcat Edilmiştir

Çin ülkesinde yaşayan Cai Lun, ilk kağıdı ağaç kabukları yardımıyla yapmıştır. Ağaç kabuklarını bez parçaları ve diğer lifli malzemeler ile karıştırıp hafif özlü hamur haline getirmiştir. Elde etmiş olduğu hamuru da suyla karıştırıp ince bir şekilde kağıt icat etmiştir.

Dünya’nın en eski yazılı kağıdı ise Milattan Sonra (MS) 150 yılına aittir. Bu kağıt Çin Seddi’nde bulunan bir gözetleme kulesinde bulunmuştur. Üzeri yazılı olmayan boş bir kağıt ise yine Çin sınırlarında 1957 tarihinde Çin’e bağlı bir şehir olan Xian yakınlarında bir mezarda bulunmuştur. Bulunan boş kağıdın M.Ö. 140 ila 87 yıllarına ait olduğu düşünülmektedir.

Yapılan başka bir araştırmalar ve kazılar sonucunda 3 ile 7. yüzyıllar arasında yapılan kağıtlar dut yaprakları ve  keten yada pamuk kullanılarak yapılmıştır.

Kağıdın Yayılışı

Kağıdı icat eden Çinliler kağıt yapımını yıllarca saklamışlardır. Fakat 751 yılında yapılan Talas Savaşı’nda kağıt üreticileri esir düşmüş ve kağıt yapımı Araplar tarafından öğrenilmiştir. Sonrasında Endülüs Emevi Devleti’nin İspanya’yı fethetmeleri sonucunda kağıt üretme bilgisi Avrupa’ya geçti. 13. yüzyıldan sonra kağıt formülü Avrupa’da yayınlamaya başladı. İlk defa suyla çalışan kağıt fabrikaları da Avrupa’da kurulmaya başlanmıştır.

İlk aşamalarda kağıt çok pahalı ve zor üretilen bir malzemeydi ancak 19. yüzyılda sanayileşmenin artmasıyla birlikte kağıt üretimi arttı ve kağıt maliyeti düştü. Tüm Dünya’da kağıt önemli bir yere sahip oldu ve bilginin ilerlemesine katkıda bulundu.

1840’lı yıllara gelindiğinde ise Alman Friedrich Gottlob Keller tarafından odun lifleri kullanılarak kağıt hamuru üreten bir makine icat edildi. Bu makineyle birlikte 1844’lı yıllarda Kanada’lı Charles Fenerty bu teknikleri geliştirdi ve kağıt üretimini kolaylaştırdı.

Bugün kullanılan kağıt birçok ülkede seri üretim olarak üretilmektedir. Kağıt üretimi ile birlikte birçok hükümet, üretimini, geri dönüşümünü, kirliliğin, ormansızlaşmanın ve endüstriyel kağıt üretimine eşlik eden diğer çevresel tehlikelerin etkilerini azaltmayı düzenlemeye yönelik adımlar atmaktadır.

Kağıt ne zaman ve kimler tarafından icat edilmiştir kısaca, kısaca özet, araştırınız, kısa bilgi, eodev gibi araştırmalar yapan öğrenciler bu yazıyı kullanabilir.

İcatlar konusunu çok merak ediyorsanız başka icat yazılarımızı da okuyun.

[irp posts=”1454″ name=”Lambayı Kim Buldu?”]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.