Eğitim Dili

İnstagram Beğenileri Gizleme

01.07.2022
0 / 5

Your page rank:

instagram beğenileri gizleme özelliği sayesinde gönderilerinize gelen beğenileri gizleyebilirsiniz. İnstagram gönderilerinizde i beğenileri gizlemenizi sağlayan özelliğini nasıl kullanacağınızı bu yazımızda anlatacağız. 

İnstagram 2021 yılında yaptığı güncelleme ile kullanıcılarına beğeni gizleme özelliğini getirdi. İnstagram bu özellik için uzun zamandır çalışıyordu bazen test ediyordu ve testleri sonucu artık bu özelliği İnstagram uygulamasına ekledi.

Bu makale, Instagram gönderilerinize ve diğer kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşım uygulamasındaki gönderilerine olan genel beğeni sayısını nasıl gizleyeceğinizi gösterecektir.

İnstagram Beğenileri  Neden Gizlenir?

İnstgaram’ın sahibi Facebook şirketi bu özelliği platformda özgürce ve baskı olmadan etkileşime girmesine yardımcı olmak için ekledi. Sosyal medya uygulamalarında beğeni sayıları gün geçtikçe kullanıcılarda kaygıya yol açıyordu. Kimi kullanıcı gönderilerinin beğeni sayısına göre duygu hali değişiyordu. Şirket bu durumdan kullanıcıları etkilenmesin diye beğeni sayısını gizleme özelliğini kullanıma sundu.

İnstagram beğenileri gizlemenin sosyal karşılaştırmayı azaltmaya yardımcı olacağını düşünmektedir. Kimi kullanıcı bu özelliği çok severken, kimi kullanıcılar ise bu özelliğin iyi olmayacağını düşünmektedir. Ancak Bu özellik çok kullanılmamaktadır. Facebook’ta aynı şirkete sahip olduğu için Facebook’ta da beğenileri gizleyebilirsiniz.

İnstagram Beğenileri Gizleme

İnstagram beğenileri gizleme özelliğini kullanarak paylaşacağınız gönderilere gelen beğeni sayısını gizleyebilirsiniz. Yani kendi gönderilerinizde beğeni sayısını kapatmak istiyorsanız Instagram bunu yapmanıza da olanak sağlıyor.

Bunu nasıl yapacaksınız?

 1. Gönderi oluştur tuşu olan + tuşuna basın ve seçeneklerden Gönderi seçin. Ardından, eğer henüz yapmadıysanız Instagram’a fotoğraflarınıza ve videolarınıza erişme izni verin.
 2. Galerinizi aşağı kaydırın ve yüklemek istediğiniz bir resim veya videoyu seçin, ardından sağ üstteki İleri’yi seçin.
 3. İsterseniz bir sonraki sayfada görüntüyü/videoyu beğeninize göre düzenleyebilir ve ardından İleri’ye dokunabilirsiniz
 4. Yeni gönderi sayfasında, alttaki Gelişmiş ayarlar’a dokunun . Bu sizi Instagram yorumlarını gizleyebileceğiniz, Facebook’ta gönderileri otomatik olarak paylaşabileceğiniz, beğenileri gizleyebileceğiniz ve sayıları görüntüleyebileceğiniz vb. bir sayfaya götürecektir.
 5. Bu gönderide beğenme ve görüntüleme sayılarını gizle kısmında bulunan kaydırıcıya dokunarak İnstagram beğenileri gizleme özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

Bu ayar açıkken, diğer Instagram kullanıcıları, kendi profilleri için beğeni sayılarını devre dışı bırakmamış olsalar bile, gönderinizdeki toplam beğeni sayısını görmezler. Başka bir deyişle, bir gönderide beğenileri gizlediğinizde, başkaları bu rakamı göremez. Bununla birlikte, profil sayfanızdan söz konusu gönderide yine de beğeni sayısı artı görüntülemeler göreceksiniz.

Halihazırda bir gönderi paylaştıysanız, gelecekte beğeni sayısını etkinleştirmeyi veya devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz.

İnstagram Akışınızda Beğenileri Nasıl Gizlersiniz?

Bu adımları takip ederek diğer Instagram hesaplarından gelen gönderilerin beğeni sayılarını kapatabileceksiniz…

 1. Instagram profilinize gidin.
 2. Sağ üstteki hamburger menüsüne dokunun.
 3. Açılır menüden Ayarlar’ı seçin.
 4. Gizlilik’i seçin ve ardından Gönderiler’e dokunun .
 5. Özelliği etkinleştirmek için Beğenileri Gizle ve Sayıları Görüntüle’nin yanındaki kaydırıcıya dokunun .

Bunu yaparak, platformdaki diğer kullanıcıların içeriklerinden toplam beğeni ve görüntüleme sayısını görmezsiniz.

Eski Instagram Gönderilerinizde Beğeni Sayısını Gizleme

İnstagram’da eski gönderileriniz var ve bu gönderilerde bulunan beğeni sayısını nasıl gizleyeceğinizi bilmiyorsanız bu başlık size yardımcı olacaktır.

Eski gönderilerinizde, aşağıdaki adımları izleyerek Android ve iOS’ta herkese açık olan toplam beğeni sayısını gizleyebilirsiniz:

 1. Beğeni sayılarıyla eski Instagram gönderinize gidin.
 2. Gönderinin sağ üst köşesindeki üç noktalı menüye dokunun.
 3. Ardından, özelliği etkinleştirmek için açılır menüden Beğeni Sayısını Gizle veya Beğeni ve Görünüm sayılarını gizle’ye dokunun.

Bu ayarları daha sonra benzer adımları izleyerek değiştirebilirsiniz. Beğeni sayıları etkinse, bir gönderinin sağ üst köşesindeki üç noktalı menüye dokunup Beğenme sayısını göster veya Beğenme ve görüntüleme sayılarını göster’i seçerek bu özelliği kapatın.

Ancak ilerleyen zamanlarda gönderilerinizin beğeni sayılarını gizlemek veya göstermek isterseniz bu işlemi her gönderi için tekrarlamanız gerekeceğini unutmamalısınız. Bunu yapmanız gerekir çünkü Instagram, gönderilerinizdeki beğeni sayılarını gizlemek veya göstermek için genel bir ayar sağlamaz.

İnstagram’ın Beğeni Gizleme Özelliği Uygulamanın Diğer Bölümleri İçin Geçerli Mi?

Instagram’ın beğeni sayısı özelliği yalnızca feed’inizdeki gönderiler için geçerlidir. Bu nedenle, özelliği etkinleştirdiyseniz, ana sayfa özet akışınızdan toplam beğeni sayısını görmezsiniz, ancak bunları başka yerlerde görmeye devam edebilirsiniz.

Örneğin, Reels sekmesi, ana akışınızda gizlenmiş beğeni sayılarıyla bile toplam beğeni sayısını gösterir.

Telegram Hesabı Nasıl Silinir

Bilgi Alıyorum Bilgi Paylaşım Platformu

Tiktok Jeton Fiyatları

Konuşanlar Ücretsiz Nasıl İzlenir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.