Eğitim Dili

İlk Müslümanlar

15.11.2018

İlk müslümanlar kimlerdir, isimleri, listesi, eodev, hakkında bilgi, ilk müslümanların özellikleri, maddeler halinde bu yazımızda yer alıyor.

0 / 5

Your page rank:

İlk Müslümanlar kimlerdir isimleri, listesi, hakkında bilgi, özellikleri, maddeler halinde gibi temel başlıkları bu yazımızda sayesinde öğreneceksiniz.

İlk Müslümanlar

İslamiyetin yayılmasıyla birlikte İlk müslümanlar ortaya çıkmıştır. Bu bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Hz. Hatice

Peygamber efendimizden sonra ilk müslüman olan kadınlardan biri olan Peygamber Efendimizin ilk eşi Hz. Hatice’dir. Mekke bölgesinde ticaret yapan dürüst kadınlardan biriydi.

Hz. Hatice çok yardımseverdi bütün mal varlığını fakirlere dağıtırdı. Öldüğünde üstünü örtecek kefen bulunamamıştı. Peygamber efendimiz ile 25 yıl evli kaldı bu süre içerisinde 6 çocukları oldu.

Peygamber efendimize inanan ilk kadın sahabedir. 

Hz. Ali

Hz. Ali Peygamber Efendimizin amcası olan Ebu Talib’in oğludur. Yani Peygamber efendimizin kuzenidir. Hz. Ali Hz. Hatice’den sonra Peygamber efendimize inanan ikinci sahabedir. Peygamber efendimizin kızı Hz. Fâtıma  ile evlenmiştir. Peygamber Efendimize gelen vahiyler Hz. Ali tarafından yazılmış ve Hz. Ali vahiy katipliği yapmıştır. İslamın kılıcı olarak da bilinir. 661 tarihinde 63 yaşındayken şehit edilmiştir.

Hz. Ebubekir

Allah’a ve peygamberimize inanan ve iman eden 3. kişi sahabe Hz. Ebubekir’dir. İslamın ilk halifesidir. Peygamber Efendimizin en yakın arkadaşından biridir. Hz. Ebubekir İslam’ı kabul ettikten sonra diğer bütün sahabeler gibi tüm mal varlığını fakirlere ve garibanlara dağıtmıştır. Peygamberimiz Hz. Ebubekir’den 2 yaş büyüktür. Hicret yıllarında daima Peygamber Efendimizin yanında olmuş ve İslam dönemi boyunca bütün savaşlara katılmıştır.

Zeyd Bin Harise

İlk müslümanlar arasında yer alan Zeyd bin Harise (r.a.) azad edilen köleler arasında İlk müslümanlar arasında yer alan kişidir. Peygamber Efendimiz tarafından  azad edilmiştir ve aslen Yemenli’dir. Zeyd Bin Harise Peygamber Efendimizi çok seviyordu ve Peygamberimize daima hizmet etti. 629 tarihinde Mute şehrinde vefat etmiştir.

Hz. Osman

İlk müslümanlar arasında yer alan Hz. Osman Peygamber Efendimizin Damadıdır. 64 yılından 656 yılına kadar 12 yıl boyunca halifelik yapmıştır. İslam’ın 3. halifesidir. Aynı zamanda vahiy katipliği de yapmıştır. Hz. Osman maddi ve manevi bütün varlığıyla Peygamber Efendimizin yanında yer almıştır. Hz. Osman Peygamber Efendimizin kızı Rukayya ile evlenmiş daha sonra Rukayya’nın vefatıyla, yine Peygamber Efendimizin kızı olan Ummu Kulsum ile evlenmiştir. 656 tarihinde şehit edilmiştir.

Abdurrahman Bin Avf

İlk müslüman olan sahabelerdendir. Cennetle müjdelenen on kişiden biridir. Habeşistan’a hicret eden ilk kişidir. 651 yılında vefat etmiştir.

Sa’d Bin Ebu Vakkas

Bedir, Uhud ve Hendek savaşlarına katılmış sahabedir.

İlk Müslümanlar Maddeler Halinde

 • İlk kadın Müslüman: Hz. Hatice
 • İlk çocuk Müslüman: Hz. Ali
 • İlk Hür Erkeklerden Müslüman: Hazret-i Ebû Bekir
 • Azad edilmiş ilk Müslüman: Hazret-i Zeyd bin Hârise
 • İlk kölelerden Müslüman: Hazret-i Bilâl-i Habeşî

İlk müslümanlar hakkında bilgi sahibi oldunuz, ayrıca sormak istediğiniz soru ve ödevler varsa aşağıda bulunan yorum kısmında bizlere bunları iletebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. şebelebettin dedi ki:

  Teşekkür ederim.

 2. ETHEM ÖZTÜRK - ARAŞTIRMACI YAZAR dedi ki:

  NEDEN BAZI SÜNNİLER ALEVİLERİ DIŞLIYORLAR OYSA HZ. ALİ İLK MÜSLÜMAN OLANLARDAN VE AYNI ZAMANDA DA PEYGAMBERİM-İZİNDE AMCASININ OĞLU VE DAMADIDIR?

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.