Eğitim Dili

E İle Başlayan Hayvan İsimleri

03.11.2018

E ile başlayan hayvan isimleri nelerdir? E harfiyle başlayan hayvan hangisidir, Eşek, eşek arısı e harfiyle başlarken diğer hayvan isimleri hakkında bilgi sahibi olun.

0 / 5

Your page rank:

E ile başlayan hayvan isimleri hakkında bilgiler vereceğiz. Bu hayvanları tanıyıp özelliklerini öğreneceksiniz.

Dünya’da yaşayan neredeyse milyonlarca hayvan türü vardır. Çok sayıda hayvan odluğu için bazılarının adını bilmiyoruz. Hayvanlarda nesillerini devam ettirmek için ürerler ve farklı türleri ortaya çıkarırlar. Hayvanların yaşadıkları bölgeler coğrafi olarak farklılık gösterebilir, e ile başlayan hayvan isimlerini arasında belkide bilmediğiniz hayvanlarda olabilir, bundan dolayı hayvanlarla ilgili bilgiler vereceğiz.

E İle Başlayan Hayvan İsimleri

Baş harfi E ile başlayan hayvanların sayısı çok değildir. Belli başlı bilinen hayvanların isimlerini bilmemiz yeterlidir. Genellikle arkadaşlarımızın arasında oynadığımız isim-şehir oyunununda e harfiyle başlayan hayvanları bilmemiz çok işimize yarıyor.  Daha önce n harfiyle başlayan hayvan isimleri hakkında bilgi vermiştik onuda öğrenebilirsiniz.

Eşek

E ile başlayan hayvan isimleri arasında en yaygın isim eşeklerdir. Eşekler atgiller cinsine ait bir hayvandır. Kulakları uzun, gözleri iri, dişleri de uzundur. Genellikle yük taşımak için kullanılır. Kuyrukları ve tüyleri uzun değildir. Kafa üst bölgesinde saçları bulunur. Yaklaşık 30-35 yıl yaşarlar.

Eşek Arısı

Normal arılara göre daha büyük olduğu için eşek arılarından çok korkarız. Farklı bölgelerde farklı isimlerle anılır ancak yaban arısı cinsine aittir. Yaygın olarak Türkiye’de sarıca olarak bilinmektedir. Renk olarak kızılımsı, sarı ve siyah bir gövdesi vardır. Genellikle soktukları zaman zehirlerler. Eşek arıları normal arılar gibi bal yapmaz, yuvalarını da genellikle ağaç kovuklarına yaparlar.

Engerek Yılanı

Engerek yılanları engerekgiller ailesine ait bir yılan türüdür. Zehirli hayvanlardır. Engerek yılanı daha çok çöl gibi sıcak bölgelerde yaşar. Zehirleri diş bölgelerinde bulunur. Baş bölgesi üçgen şeklindedir. Kuyrukları ise küttür. Engerek yılanının rengi koyu kahverengidir.

Eğrez Balığı

Bu balıklar sazangiller balık ailesine aittir. Tatlı su balığı olduğu için tatlı sularda yaşarlar. Bu balıklara daha çok ırmakların denize akan bölümlerinde rastlamak mümkündür. Tuzlu sularda yaşayamazlar. Daha çok böcek ve küçük omurgasızları yiyerek beslenirler.

Elöpen Kertenkele

E ile başlayan hayvan isimleri arasında en garip isim bu olmalıdır. Sürüngen bir hayvandır. Gözleri iri ve siyahtır. Yaklaşık boyları 15 santimetredir. Kuyrukları da uzundur ve yaklaşık 8 santimetredir. Vücutlarında kahverengi benekler bulunmaktadır. Sırt bölgelerinde tırtıklı bir yapı vardır. Dört ayağı vardır ve ayaklarında üçer parmak bulunur. Ayaklı tırnaklıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Gülşen dedi ki:

  Elöpen balık neymiş

  1. talimet dedi ki:

   bilmem bende merak ettim

 2. talimet dedi ki:

  çok iyi oldu isim şehir oynarken burdan bakıyorum

 3. M.sait kalkan dedi ki:

  Ejderha

 4. Fatih dedi ki:

  Ekitna yumurtlayan üç memeliden birisi

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.