Eğitim Dili

Depremlerin Kaydedilmesini Sağlayan Aygıt

20.01.2022
0 / 5

Your page rank:

Depremlerin kaydedilmesini sağlayan aygıt soruları öğrenciler arasında çok merak ediliyor. Öğrencilerin genellikle doğal afetler konularında depremlerle ilgili bilgileri öğreniyor. Depremler ülkemizde en çok can ve mal kayıplarına neden olan doğal afetlerden biridir. Kimi zaman öğretmenler tarafından ödev verilen bu konunun cevabını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Depremlerin Kaydedilmesini Sağlayan Aygıt

Depremlerin kaydedilmesini sağlayan aygıt Sismograf olarak bilinmektedir. Sismograf yerin hareketlerini kaydeder ve yer sarsıntılarının büyüklüğünü, süresini, merkezini ve saatini saptamaya yarar. Ülkemizde gerçekleşen depremin ölçümünde Sismograf aygıtından yararlanılır.

Sismografya günümüzde gözlemevlerinde kullanılır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı türlerde sismograf aygıtları da bulunmaktadır. en eski Sismograf MS 132’de Çinli filozof Chang Heng tarafından icat edildi. İcat ettiği alet depremleri kaydetmedi; sadece bir depremin meydana geldiğini gösteriyordu. İlk sismograf 1890’da geliştirildi.

Sismograf Nedir?

Bir sismograf, yeryüzüne sağlam bir şekilde monte edilir, böylece yer sarsıldığında, ataleti olan ve aynı yerde kalan yay üzerindeki kütle hariç tüm ünite onunla birlikte sallanır.

Sismograf kütlenin altında sallanırken, kütle üzerindeki kayıt cihazı kendisi ve aletin geri kalanı arasındaki bağıl hareketi kaydeder, böylece yer hareketini kaydeder . Gerçekte, bu mekanizmalar artık manuel değildir, bunun yerine yerin kütleye göre hareketinin ürettiği elektronik değişiklikleri ölçerek çalışır.

Bir başka yazımız olan Türk İslam Bilginleri konusunu okumayı unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.