Eğitim Dili

Bir şey mi? Birşey mi? Nasıl Yazılır? Öğrenin

19.06.2018

Sıkça karıştırılan yazım yanlışları arasında olan bir şey nasıl yazılır? Bir şey mi? Yoksa Birşey mi sürekli sınavlarda karşınıza bu yazım yanlışı çıkmaktadır. Bu yazım yanlışını Türk Dil Kurumu (TDK) göre araştırdık ve doğrusunu sizlerle paylaştık. Artık Bir şey kelimesinin yazılışını öğreneceksiniz.

0 / 5

Your page rank:

Yazım yanlışı konuları Türkçe konularında sıklıkla karşımıza çıkmatadır. En çok karıştırılan yazım yanlışlarından  biride bir şey kelimesidir. Sıklıkla Bir şey mi? Yoksa Birşey mi şeklinde yazılıyor diye karıştırılmaktadır. Bir ve şey kelimeleri ayrı mı yazılır yada birleşik mi yazılır sorusunun cevabını bu konumuzda öğreneceksiniz. Bu yazım yanlışını esas alırken, Türk Dil Kurumu yani TDK’nın resmi sitesine göre ele aldık.

Türk Dil kurumu (TDK) göre bir şey kelimesi daima ayrı yazılır. Yani şey kelimesi daima ayrıdır. Şey kelimesi hangi kelimeye gelirse gelsin kesinlikle ayrı yazılır. Yani kelimenin doğrusu bir şey şeklindedir.

birşey: Yanlış yazım yanlışı (x)

Bir şey: Doğru yazım yanlışı (√)

Bir şey kelimesinin cümlede kullanımı: Oysa üzülmüştü kedisini öyle görünce, kedisi günlerce susuz kalmıştı ne yapacağını şaşırdı kedisi öylesine üzgün bakarken aklına bahçedeki su kabı geldi,hemen bahçeye koşarak su kabını yavru kedisine getirdi yavru kedi orada suyu tüm içti. Artık kediye bir şey olmamıştı ve her şey yolundaydı.

Birşey bitişik mi yazılır?

Türkçe konuları arasında en çok sorulan sorulardan biri de birşey bitişik mi yazılır? Nasıl yazılır? Gibi sorulardır. Aslında sıklıkla karşılaştığımız bu soruları şey kelimesinin ayrı yazıldığı bilerek rahatlıkla cevaplayabiliriz. Aklınızda Şey’li şeyler daima ayrı yazılır şeklinde kalabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. İbrahim Bulut dedi ki:

    “En çok karıştırılan yazım yanlışlarından biride bir şey kelimesidir” ifadesinde doğrusu verilmek istenen kelime dizisinden hemen önce yapılan yazım yanlışını bulunuz 😊

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.