Eğitim Dili

Aziz Sancar Kimdir? Kısaca Özetini Öğrenin

07.05.2018

Aziz Sancar ismini son dönemlerde sıkça duymaya başladık, Aziz Sancar yapmış olduğu bilimsel çalışmalarla Nobel ödülünü almıştır. Türkiye doğumlu olan Aziz Sancar, ABD’de kanser üzerine bilimsel çalışmalar yapıyor. Sancar’ın mesleği doktorluktur. Aziz Sancar Kimdir? Kısaca özetini öğrenin.

0 / 5

Your page rank:

Aziz Sancar tıp üzerinde yapmış olduğu araştırmalarla nobel ödülünü almıştır. Nobel ödülü aldığı dönemlerde Türkiye’ye gelerek ziyaretlerde bulunmuştur. Ülkemizde doğan değerli bilim adamının hayatı okullarda ödev konusu ve ders konusu olmuştur. Bu yazımızda Aziz Sancar Kimdir? Kısaca Özetini Öğrenin, herhangi sorunuz olursa bunu yorum olarak bildirebilirsiniz.

Aziz Sancar Kimdir? Kısaca Özeti

Aziz Sancar 8 Eylül 1946 yıllarında Türkiye’nin ili olan Mardin Savur’da doğmuştur. Babasının adı Abdülgani, annesinin adı ise Meryem Sancar’dır. Dokuz kişilik bir ailede büyüyen Aziz Sancar, ailenin en küçüğüdür.  Azize’e TSK’da general olarak görev yapan abisi  okuma-yazma öğretmiş ve eğitim hayatını yönlendirmiştir. Ayrıca 5 yaşında okuma-yazma öğrenen Sancar, yaşıtlarından önce okula başlamıştır.

Aziz Sancar, ilkokul, ortaokul, lise eğitimlerini Mardin’in Savur ilçesinde tamamlamıştır. Eğitim hayatının şekillenmesinde memleketinin de etkisi olmuştur. Aziz Sancar’ın ailesi yoksuldu ve Sancar, 7 yaşlarında çobanlık da yapmıştır. Okul çağlarında köy hayatıyla meşgul oldu.

Üniversite Eğitimi

1963 yıllarında Aziz Sancar, İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazandı ve doktorluk okumaya başladı. Doktorluk okurken bir yandan da tutkunu olduğu futbolu da bırakmamış ve milli takıma kadar yükselmiştir. Başarılı bir eğitim hayatını sürekli sürdürmüştür. 1969 yılında üniversiteden birincilikle mezun olmuştur. Daha sonra kendi memleketi olan Mardin Savur’da bulunan bir sağlık ocağında 2 yıl kadar görev yapmıştır.

Amerika’ya Gitmesi

NATO – Tübitak destekli bir bursla Amerika’ya giden Aziz Sancar,  John Hopkins ve Dallas Üniversiteleri’nde çeşitli çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar neticesinde doktorasını tamamlamıştır. Yale Üniversitesinde ise doçentliğini tamamlamıştır.

Doçentlik unvanını 1982 yılında Moleküler Biyoloji ve DNA onarımı hakkında yaptığı çalışmalar üzerine almıştır. ABD’de bulunan North Carolina Üniversitesi’nde  Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak halen görev yapmaktadır.

Nobel Ödülü Alması

Aziz Sancar 2015 yılında Kimya dalında Nobel Ödülü alarak tarihe geçmiştir. Nobeli alan ikinci Türk unvanını kazanan Sancar, bilim alanında kendini kanıtlamış ve yapılacak olan çalışmaların önünü açmıştır. Ülkemizde doğup, ülkemizde okuyan değerli bilim adamının nobel alması Türkiye’yi çok sevindirmiş ve ülkemizde günlerce haberi yapılmıştır.

Aziz Sancar her geçen gün kendini geliştirmekte ve çeşitli çalışamalar yapmaktadır. 300’e yakın bilimsek araştırması bulunan bilim adamının 12 binden fazla da bilimsel atıfları bulunmaktadır.

Aldığı Ödüller ve Çalışmaları

DNA onarımı ve kanserli hücreler üzerine çalışmalar yapan Aziz Sancar’ın toplamda 33 kitabı ve 415 bilimsel makalesi vardır. Kanser üzerine yapmış olduğu araştırmalarla birçok ödül almıştır. 2001 yılllarında Amerika Kimya Cemiyeti tarafından verilen North Carolina Distinguished Chemist Award ( Kuzey Carolina Seçkin Kimyager Ödülü)’ne layık görülmüş ve 2005 yılında bilim dünyasının en önemli üyelikleri arasında gösterilen, “ABD Ulusal Bilim Akademisi” ‘ne seçilmiş ve bu seçilmeyle seçilen ilk Türk olmuştur.

Sancar, ABD’de Aziz ve Gwen Sancar Vakfını kurmuş ve ABD’ye okumaya gelen Türk öğrencilerinin eğitimlerine destek çıkmıştır. 2006 yılında ise, Türkiye Bilimler Akademisi’ne asil üye olarak seçilmiştir.

Atatürk Hayranlığı

Aziz Sancar, tam bir Atatürk hayranıdır. Röportajlarında annesinin okuma-yazma bilmediğini ve tam bir Atatürk hayranı olduğunu belirtmiştir. Aziz Sancar Nobel ödülü aldığında “ Beni ödüle götüren Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı eğitim devrimidir. Dolayısı ile bu ödülün sahibi Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden Anıtkabir Müzesi’dir” diyerek bu ödülü ve madalyayı 19 Mayıs 2016 yılında Anıtkabir’e hediye etmiştir. Bugün nobel ödülü ve madalyası Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesinde oluşturulan özel bölümde sergilenmektedir.

Aziz Sancar Kimdir? Kısaca Özetini öğrenmiş oldunuz. Sizinde değerli bilim adamıyla ilgili yorumunuz varsa yazarsanız seviniriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. aziz dedi ki:

  çok teşekkür ederim ödevime çok yardımcı oldu

 2. Ahmet dedi ki:

  Biyoloji ödevimi yaptım iyi oldu sağolun

 3. WTF dedi ki:

  çok kısa özet…

 4. öğrenci dedi ki:

  aga efsane oldu görevim bitti saolun

 5. öğrenci dedi ki:

  aga efsane oldu görevim bitti

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.