Eğitim Dili

AYT Nedir? Alan Yeterlilik Testi Hakkında Bilgi

31.03.2020
0 / 5

Your page rank:

Üniversite sınavlarına hazırlanan adaylar tarafından AYT Nedir? Hangi Dersler Yer alıyor? AYT puanıyla hangi bölümleri tercih edebilirim? Gibi çeşitli sorular geliyor. Bu yazımızda bu gibi farklı sorulara yanıtlar vereceğiz.

YKS Nedir?

AYT Nedir? Başlığına geçmeden önce kısaca YKS Nedir? onu açıklayalım.

YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı ÖSYM tarafından her yıl düzenlenen üniversite sınavının  genel adıdır. Bu sınavda farklı 3 oturum yer almaktadır. Bunlar aşağıda yer alıyor.

  • TYT açılımı ”Temel Yeterlilik Testi”
  • AYT açılımı ”Alan Yeterlilik Testi”
  • YDT açılımı: ”Yabancı Dil Testi”

YKS hakkında daha detaylı bir bilgi almak isterseniz aşağıda bulunan linke tıklayabilirsiniz.

YKS Nedir? TYT ve AYT Hakkında Bilgi

AYT Nedir?

AYT yani Alan Yeterlilik Testi YKS sınavının 2. oturumunda yer alan bir sınav türüdür. Bu sınav türü ilk oturum olan TYT sınavına oranla daha önemlidir, çünkü AYT sınavda %60 oranında etkilidir. Ayrıca 4 yıllık lisans programlarına yerleşmek için AYT sınavına girip AYT puan türlerinden birini alıp tercih yapabilirsiniz.

YKS sınavının 2. oturumu olan AYT sınavında sadece bir kitapçık bulunmaktadır, bu kitapçıkta bütün puan türlerine ait derslerden sorular vardır. Hangi puan türünü hedefliyorsanız o dersleri çözmeye başlayabilirsiniz.

Tekrar belirtelim AYT sınavı önemli bir sınavdır. TYT sınavında yeterli puanı yani barajı geçenler bu sınava katılır. ayrıca AYT’nin sınava olan etkisi %60’tır.

AYT Ne Demek?

Genellikle üniversiteye hazırlanan adaylar AYT ne Demek? açılımı Nedir? Tarzında aramalar yapıyorlar aşağıda net bir biçimde bunu açıkladık.

AYT: Alan Yeterlilik Testi demektir.

AYT Nedir? Ne İşe Yarar?

AYT Nedir? Sorusunun cevabını yukarıda yer alan ana başlıkta açıkladık, AYT’nin ne işe yaradığını açıklayalım. Üniversite sınavının genel adı YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak belirlenmiştir. AYT’de bu sınav içine giren 2. Oturum sınavıdır. YKS’nin ilk oturumu olan TYT sınavından yeterli puanı alıp, AYT sınavına giren öğrenciler 4 yıllık lisans programları için AYT’ye girmelidir. AYT’den alacakları puan türleri ile bölüm tercihlerinde bulunabileceklerdir. TYT yani Temel Yeterlilik Testi sınavında alacağınız puanla da 2 yıllık ön lisans programlarını tercih edebilirsiniz.

TYT Nedir? Hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

TYT Nedir? Temel Yeterlilik Testi Hakkında Bilgi

AYT’de Hangi Derslerden Oluşmaktadır?

YKS sınavının 2.oturumu olan AYT sınavı içerisinde yer alan dersler ve soru sayısı aşağıda yer almaktadır. Ayrıca yazı devamında böğmlerin hangi dersleri çözmesi gerektiğini de belirttik.

AYT’de Hangi Dersler Var?

  • Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 Toplam 40 Soru
  • Matematik Toplam 40 Soru
  • Fen Bilimleri Toplam 40 Soru
  • Sosyal Bilimler 2 Toplam 40 Soru

AYT sınavında toplamda 160 soru vardır.

AYT sınav süresi 180 dakikadır.

AYT Puan Türleri İçin Bölümlerin Çözmesi Gereken Dersler

Sözel Bölüm: Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 + Sosyal Bilimler 2

Sayısal: Matematik + Fen Bilimleri

Eşit Ağırlık: Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1

AYT Puanının Hesaplanabilmesi İçin Gerekli Net

ÖSYM sınavlarda sıfır çekenlerin önüne geçmek için puan hesaplanması konusunda bazı şartlar sundu. Öncelikle AYT yani alan Yeterlilik Testi sınavına girebilmek için TYT puan barajı olan 150 puan ve üstü almanız gerekiyor.

Ayrıca TYT sınavının hesaplanabilmesi için Türkçe ya da Matematik derslerinden en az 0.5 net yapmalısınız. Bu durum AYT sınavında da aynen geçerlidir. Bunun için gireceğiniz puan türünde bulunan testlerden birinden en az 0.5 net yapmalısınız. Bu şartları yerine getirdiğinizde ÖSYM tarafından puanlarınız hesaplanacaktır.

AYT Puanı TYT Puanını Etkiler Mi?

Üniversite sınavına hazırlanan adaylar AYT puanının TYT sınavında alınan puanı etkilediğini çok merak ediyor ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Yani AYT sınavından almış olduğunuz puan TYT puanını etkilemez. ÖSYM tarafından bu iki oturumda alınan puanlar ile farklı tercihler yapılmaktadır. Ancak TYT sınavında almış olduğunuz puan AYT sınavında almış olduğunuz puanı etkilemektedir.

Yine hatırlatalım. TYT sınavı %40 anında etkiliyken, AYT sınavı ise %60 oranında etkilidir. Bundan doalyı TYT sınavından yüksek puan almakta fayda vardır, aldığınız yüksek puan sayesinde AYT puanınızda daha iyi olacaktır. Üniversite sınav sonuçlarında TYT ve AYT birlikte etkilidir.

AYT Sınavında Diğer Testleri Çözsem Puanı mı Etkiler mi?

AYT yani Alan Yeterlilik Sınavı diyoruz. Bu sınav oturumunda dersler bölümlere göre düzenlenmiştir. Yani sayısal puanınız yalnızca Fen bilimleri ve Matematik derslerini çözdüğünüzde artmaktadır. Bunların dışında diğer dersleri çözerseniz sayısal puanınıza etki etmez.

AYT Bölümleri ve Meslekleri

ÖSYM tarafından yapılan AYT ile 4 yıllık lisans programlarını ve yüksekokulları  tercih edecek puan türlerini alabilirsiniz.  TYT sınavından alacağınız puan ile de 2 yıllık ön lisans programlarını tercih edebilirsiniz.

Bu yazımızda AYT Nedir? Hangi Derslerden Oluşmaktadır? Kaç sorudan oluşuyor? Bölüm meslekleri gibi birçok başlık üzerinden sorulara cevap verdik. aYT hakkında merak ettiklerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.