Eğitim Dili

Avrupa’da Kaç Ülke Var?

23.09.2019
0 / 5

Your page rank:

Coğrafya severler Avrupa’da kaç ülke var? Sorusunun cevabını merak ediyor. Öğrenciler içinde gerekli olan bu sorunun cevabını günümüz devletlerine göre yazdık.

Avrupa’da 44 ülke vardır. Bunlardan birkaçı kıtalararasıdır. Yani hem Avrupa’nın hemde Asya’nın parçası olarak kabul edilirler. Bazı bağımlılıklar ve bölgeler ayrıca, Aland Adaları, Danimarka’nın iki kurucu ülkesi, İngiliz Denizaşırı Bölgesi ve Svalbard gibi Avrupa’nın bir parçasıdır. Avrupa’nın 28 ülkesi Avrupa Birliği’ne üyedir. Avrupa dört ana bölgeye ayrılmıştır : Güney, Kuzey, Doğu ve Batı Avrupa

Avrupa’da Kaç Ülke Var?

Avrupa Ülkeleri
Arnavutluk
Andorra
Avusturya
Belarus
Belçika
Bosna Hersek
Bulgaristan
Hırvatistan
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Estonya
Finlandiya
Fransa
Almanya
Yunanistan
Kutsal görmek
Macaristan
İzlanda
İrlanda
İtalya
Letonya
Lihtenştayn
Litvanya
Lüksemburg
Makedonya
Malta
Moldova
Monako
Karadağ
Hollanda
Norveç
Polonya
Portekiz
Romanya
Rusya
San Marino
Sırbistan
Slovakya
Slovenya
ispanya
İsveç
İsviçre
Ukrayna
Birleşik Krallık

Güney Avrupa

Güney Avrupa, Avrupa topraklarının güney yarısını kapsayan bölgedir. İber Yarımadası Avrupa ülkelerini, İtalyan Yarımadası, Yunanistan ve Malta’yı içerir. Güney Avrupa’nın tanımı, geleneksel olarak Doğu Avrupa’da bulunan Balkan ülkelerini içerecek şekilde genişletilebilir. Güney Avrupa ülkeleri Arnavutluk, Andorra, Bosna Hersek, Hırvatistan, Yunanistan, İtalya, Makedonya Cumhuriyeti, Malta, Karadağ, Portekiz, San Marino, Sırbistan, Slovenya, İspanya ve Vatikan’dır (15 ülke).

Kuzey Avrupa

Kuzey Avrupa, Avrupa’nın kuzey bölümünü kapsar. Bölge coğrafi olarak, Kuzey Avrupa Ovası, Baltık Ovası ve İngiliz Adası gibi dikkate değer coğrafi özelliklere sahip 52. paralel kuzey üzerindeki tüm Avrupa’yı kapsayan olarak tanımlanmaktadır. Bölge, İskandinav ve Jutland Yarımadası’ndan oluşmaktadır. Kuzey Avrupa ülkeleri Danimarka, Estonya, Finlandiya, İzlanda, İrlanda, Letonya, Litvanya, Norveç, İsveç ve Birleşik Krallık’tır (10 ülke).

Batı Avrupa

Batı Avrupa, kıtanın batı bölümünü kapsayan ülkelerden oluşur. Bölge, onlarca yıldır egemen Katolik ve Protestanların bulunduğu ülkeler olarak tanımlandı. Batı Avrupa, dokuz ülkeyi Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Monako, Hollanda ve İsviçre’den oluşmaktadır.

Doğu Avrupa

Doğu Avrupa, Avrupa’nın doğu bölümünü kapsamasına rağmen, geniş bir yelpazede sosyoekonomik ve jeopolitik çağrışımlara sahip olduğu için kapsadığı alan hakkında tam bir fikir birliği yoktur. Ancak, Doğu Avrupa’nın coğrafi sınırları, Batı Avrupa ile olan sınırları dışında iyi tanımlanmıştır. Birleşmiş Milletler Avrupa Geoscheme’sine göre, on Doğu Avrupa ülkesi Belarus, Bulgaristan, Çekya, Macaristan, Polonya, Moldova, Romanya, Rusya, Slovakya ve Ukrayna.

Rusya Hangi Kıtada Yer Alıyor?

Rusya Avrupa kıtasında mı yer alıyor? Yoksa Asya kıtasında mı yer alıyor? Sorularının cevaplarına aşağıda bulunan linke tıklayıp gidebilirsiniz.

Rusya Hangi Kıtada Yer Alıyor?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.