Eğitim Dili

Atatürkün Hayatı Kısaca, Atatürk Kimdir?

31.10.2018

Atatürkün hayatı kısaca anlatılmıştır. Önemli tarihler esas alınarak Atatürk’ün hayatı net ve özgün bir biçimde anlatılmıştır. Atatürkün hayatı ödev, mustafa kemal atatürk’ün hayatı, atatürkün hayatı kısaca anlatım, atatürkün öğrenim hayatı, 3.sınıf atatürkün hayatı özet gibi detayları öğrenebilirsiniz.

0 / 5

Your page rank:

Atatürkün hayatı kısaca şeklinde öğrenciler aramalar yapıyor. Atatürkün hayatı ödev olarak öğrencilere evrilince güvenilir kaynaklardan araştırmalar yapılıyor. Yazımızda Atatürkün hayatı kısaca anlatım tekniği kullanılarak anlatılmıştır.

Atatürkün Hayatı Kısaca

Mustafa Kemal Atatürk, 1881 tarihinde o dönem Osmanlı Devleti sınırlarından bulunan Selanik şehrinde doğmuştur. Annesinin adı Zübeyde hanımdır ve babasının adı ise Ali Rıza Efendi’dir.

Mustafa Kemal Atatürk sırasıyla Mahalle mektebi, Şemsi Efendi Okulu, Selanik Mülkiye Rüştiyesi, Selanik Askeri Rüştiyesi, Manastır Askeri İdadisi, Harp Okulu, Harp Akademisi gibi okullarda askeri eğitimlerini tamamlamıştır. 1893 tarihinde Askeri Rüştiye okulunda öğrenciyken çok sevdiği matematik öğretmeni ikimizde adı Mustafa senin adına ”Kemal” ekleyelim diyerek Mustafa Kemal olarak değiştirdi.

I.Dünya Savaşı yıllarında Osmanlı devleti savaşta yenildi ve Mondros Ateşkes Antlaşmasını imzalaması için baskı kuruldu. Bu antlaşmayı imzalayan Osmanlı Devleti, ağır antlaşma hükümleri etkisinde kaldı ve vatan toprakları tek tek işgal edilmeye başlandı. İşgal karşısında Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadeleyi başlatmak için Samsun’a çıktı. Öncesinde Mustafa Kemal Atatürk farklı cephelere ve savaşlara katılmıştır.

Milli mücadeleyi başlatarak yurdumuzu düşman elinden kurtaran Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan 1920 yılında açılan Türkiye Büyük Millet Meclis yani TBMM’de meclis ve hükümet başkanı olarak seçilmiştir. Sonrasında başlayan Sakarya Savaşı ile başarılar elde etmiş kendisine Gazilik ve mareşallik rütbesi verilmiştir. 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilan edilmesiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk olmuştur.

1934 yılında çıkan soyadı kanunu ile Mustafa Kemal ”Atatürk” soyadını almıştır. Çeşitli ve farklı yenilikler yaptı. 10 Kasım 1938 tarihinde Dolma Bahçe Sarayında vefat etmiştir.


Atatürkün kısaca hayatı yukarıda önemli zamanlara değinilerek yazılmıştır. Ödevinize kolaylıkla yardımcı olabilir. Onun dışında ek bilgiler de verelim.

Atatürkün öğrenim hayatı

Atatürk’ün eğitim hayatı hep dolu dolu geçmiştir. Çeşitli okullarda öğrenim görmüştür. Sırasıyla öğrenim gördüğü okulları öğrenelim.

 1. Mahalle Mektebi (Kendi mahallesinde bulunan bir okuldur.)
 2. Şemsi Efendi Okulu (O dönemin ilkokul seviyesinde eğitim veren bir okuldur.)
 3. Selanik Mülkiye Rüştiyesi (O dönemin ortaokul seviyesinde eğitim veren bir okuldur. Sonrasında ortaokul 3. Sınıfta ortaokulunu değiştirmiştir.)
 4. Selanik Askeri Rüştiyesi (Askeri eğitim veren bir ortaokuldur.)
 5. Manastır Askeri İdadisi (Askeri eğitim veren bir lisedir.)
 6. Harp Okulu 
 7. Harp Akademisi 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Önemsiz dedi ki:

  Bilgi için teşekkür ederim.

  1. gizemlı kız dedi ki:

   ne demek efendim

 2. Bişe dedi ki:

  Sağolun

 3. Bilgisis dedi ki:

  Tşk

 4. Bilgisiz dedi ki:

  Teşekkür ederim bilgi için

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.