Eğitim Dili

Asya Kıtasında Kaç Ülke Var?

22.09.2019
0 / 5

Your page rank:

Bu yazımızda Asya kıtasında kaç ülke var? sorusunun cevabını öğreneceğiz. Özellikle öğrenciler ve coğrafyaya ilgi duyan kişiler tarafından araştırılan bu soruya resmi belgelere dayanılarak cevaplar vereceğiz. Asya kıtasında bulunan tüm ülkeleri öğreneceğiz.

Asya Kıtasında Kaç Ülke Var?

Asya önemli kıtalardan biridir ve Asya kıtasında toplam 48 ülke bulunmaktadır. Asya kıtasında bulunan bazı ülkeler teknik olarak Avrupa kıtasında da yer almaktır.

Asya hem nüfus olarak hemde toprak bütünlüğü olarak dünyanın en büyük kıtasıdır. Kıta 4.164 milyar nüfusu 17.212 milyon mil karelik bir alanı kaplamaktadır. Asya, 48 ülkeden ve BM üyesi olmayan 6 devletten ve 6 bağımlı bölgeden oluşmaktadır.

Asya Kıtasında Bulunan Ülkeler

Sıralama Asya Ülkeleri
1 Afganistan
2 Ermenistan
3 Azerbeycan
4 Bahreyn
5 Bangladeş
6 Butan
7 Brunei
8 Kamboçya
9 Çin
10 Kıbrıs
11 Doğu Timor
12 Gürcistan
13 Hindistan
14 Endonezya
15 İran
16 Irak
17 İsrail
18 Japonya
19 Ürdün
20 Kazakistan
21 Kuveyt
22 Kırgızistan
23 Laos
24 Lübnan
25 Malezya
26 Maldivler
27 Moğolistan
28 Myanmar
29 Nepal
30 Kuzey Kore
31 Umman
32 Pakistan
33 Filipinler
34 Katar
35 Suudi Arabistan
36 Singapur
37 Güney Kore
38 Sri Lanka
39 Filistin Devleti
40 Suriye
41 Tacikistan
42 Tayland
43 Türkiye
44 Türkmenistan
45 Birleşik Arap Emirlikleri
46 Özbekistan
47 Vietnam
48 Yemen

Asya Coğrafyası

Rusya’nın Franz Josef Bölgesi’nde yer alan Fligely Burnu, Asya’nın en kuzey noktasıdır. Asya’nın en güney noktası, Panama Adası, Endonezya’da bulunuyor. Rusya’daki Büyük Diomede kıtanın en doğu noktası iken, Türkiye’nin Cape Baba kıtanın en batı noktasında yer almaktadır. Asya, Nepal-Çin sınırında yer alan Everest Dağı’ndaki en yüksek zirveye ev sahipliği yapmaktadır. Asya’daki en uzun nehir, 3.915 mil uzunluğundaki Çin’in Yangtze Nehri’dir.

Asya’nın En Büyük ve En Küçük Ülkeleri

Bölgelere göre dünyanın en büyük ülkelerinden bazıları Asya’da bulunmaktadır. Dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, kıtanın toplam alanının% 38.63’üne eşdeğer 6.592 milyon mil kareyi kapsayan bir alana sahip Asya’daki en büyük ülkedir. Asya’nın en büyük ikinci ülkesi, 3,705 milyon kilometrekarelik bir alanı kapsayan Çin’dir. Hindistan, 1.269 milyon mil karelik bir alana sahip, Asya’nın üçüncü büyük ülkesidir. Asya’daki en küçük beş ülke Filistin, Brunei, Bahreyn, Singapur ve Maldivler. Küçük bir ada ülkesi olan Maldivler, 115 mil karelik bir alanı kaplayan, Asya’nın en küçük ülkesidir.

[irp posts=”909″ name=”Rusya Hangi Kıtada Yer Alıyor?”]

Asya Ülkeleri Nüfusu

Asya’nın toplam nüfusunun 4.516 milyardan fazla olduğu tahmin edilmektedir. Asya’daki en büyük nüfusa sahip ve en büyüğünden en küçüğüne kadar en büyük beş ülke Çin, Hindistan, Endonezya, Pakistan ve Bangladeş. Asya, nüfusu baz alındığında, nüfusun yaklaşık 1.387 milyar kişi olduğu tahmin edilen Çin’in nüfusu temelinde, Asya’nın toplam nüfusunun% 31.35’ini temsil eden Çin’in en büyük ülkesidir. Doğu Timor, Butan, Maldivler, Brunei ve Makao, nüfusu en az olan beş ülkeyi oluşturuyor (Macau’nun egemenliği henüz kurulmadı). Singapur, her bir Asya ülkesinde en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip olup, mil karesinde 20,194 nüfus yoğunluğunu ve ardından Bahreyn’i mil kare başına 5.038 kişiyle nüfus yoğunluğuna sahiptir. Moğolistan, Asya’daki herhangi bir ülkenin en düşük nüfus yoğunluğuna sahiptir.

Asya’nın Sınırları

Asya içindeki sınırlar, yüzlerce yıldır bir çekişme noktası olmuştur. Özellikle Avrupa-Asya sınırı, pek çok kez tarihsel olarak revize edilmiştir. Asya-Avrupa sınırının modern tanımı, Rusya ve Türkiye gibi bazı kıtalararası ülkeleri içermektedir. Kıbrıs, Asya’nın sınırları dahilinde sınıflandırılan tek ülkedir, ancak Avrupa Birliği’nin resmi bir üyesidir. Afrika-Asya sınırı Kızıldeniz boyunca sınırlandırılmıştır ve Mısır topraklarının bir parçası olan Süveyş Kanalı ve Sina Yarımadası’nı içermektedir. Doğu Rusya’daki Bering Denizi ve Bering Boğazı, Asya’yı Kuzey Amerika’dan ayıran sınır olarak kullanılıyor. Malay Takımadaları bazen Asya’yı Okyanusya’dan ayıran sınır olarak kabul edilir.

Dünyada Kaç Ülke Var?

Dünyada kaç ülke var sorusunu merak ediyorsanız, bunun için oluşturmuş olduğumuz yazıyı okuyabilirsiniz. Dünyada 195 ülke vardır. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Dünyada kaç ülke var?

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.