Eğitim Dili

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları

27.12.2022
0 / 5

Your page rank:

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları bu yazımızda yer almaktadır. 5.Sınıf sosyal Bilgiler Ders Kitabı MEB yayınları der kitabının cevaplarını uzman kadromuzla cevaplamaya devam ediyoruz. Öğrencilerin yapamadıkları sorulara cevap niteliğinde hazırlıyoruz ve onlara fikir veriyoruz. Toplum İçinde Ben ünitesi konuları arasında okuma metinleri de yer almaktadır. Öğrencilere Olaylar ve Sonuçları kavramını öğretmek amacıyla gölüm kuruması adlı metin verilmiştir. bu metinle ilgili soru cevapları aşağıdan bulabilirsiniz.

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları 2023

Gölün kuruması insanları ve diğer canlıları nasıl etkilemiştir? Açıklayınız.

Cevap: Gölün kurumasıyla birlikte çiftçiler artık tarlalarını sulayamıyor. Tarımsal ürün sayısı gittikçe azalmaya başladı. Geçinimi balıkçılıkla yapan kişiler artık köyü terk etmeye başlamış artık gölden sazan, yayın, kefal gibi balıklar tutulmuyor. Gölüm üstünde uçan kuş türleri gölün kurumasıyla birlikte oradan uçup gitmişlerdir. Pelikan, karabatak, balıkçıl bu kuş türleri artık köye uğramıyor. Köylüler geçimlerini turizmle sağlarken, artık gölün olmayışıyla birlikte köylerini terk etmeye başlamıştır. Yapılan pansiyonlar artık boş kalmıştır. İnsanlar geçimlerini sağlamak amacıyla başka yerlere göç etmeye başladı.

Köylünün yerinde olsaydınız doğal çevreyi korumak için nasıl bir çözüm bulurdunuz? Açıklayınız.

Cevap: Ben köylünün yerinde olsaydım suyun çok kullanılmasının önüne geçerdim. Tarlaların sulanması için belli bir planlamalar yapardım. Çok su isteyen ürünlerin ekilmesine karşı çıkardım. Suyun kirlenmemesi için temiz çevre projesi başlatırdım. Herkesi gölün kurumaması konusunda bilgilendirirdim. Gölün köylü için bir geçim kaynağı olduğunu ve doğal hayatı korumanın önemini köylüye anlatırdım.

Bulduğunuz çözümün ne gibi sonuçları olabileceğini tahmin ediniz.

  • Bulduğum çözümler sayesinde tarla gölün suyu azalmayacak şekilde sulanırdı.
  • Köylüler başka yerlere göç etmek zorunda kalmazdı.
  • Göl kurumadığı için balıkçılık faaliyetleri devam eder.
  • Turistler köye gelmeye devam eder ve pansiyonlar boş kalmazdı.
  • Kuşlar başka bölgelere göç etmeyecek.

Eğer sizde 5.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları ile eklemek istedikleriniz varsa aşağıdaki bulunan yorum kutusunu kullanabilirsiniz. Sizde soruları cevapladıysanız arkadaşlarınızla buradan paylaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Copyright 2023 Egitimdili.com Tüm hakları saklıdır.